Park-bahçe işçileri kararlılıklarıyla geri adım attırdılarÇankaya Belediyesi bünyesindeki Çanpaş firmasında çalışırken dün telefon mesajıyla işten çıkarıldıklarını öğrenen 180 park-bahçe işçisi kararlı ve örgütlü duruşlarıyla geri adım attırdı, işçiler işlerine ‘daimi çalışan’ olarak geri dönecek


Çankaya Belediyesi Çanpaş şirketine geçirilen sözleşmeli park bahçeler işçileri, bir mesajla işten çıkarıldıklarını öğrendi. Oysaki Çankaya Belediye Başkanı belediye bünyesinde kurulan taşeron firma Çanpaş’a geçirildikleri sırada işçilere işten çıkarılmayacakları sözü vermişti.

İşçiler, “İşimizi, ekmeğimizi geri istiyoruz!” diyerek örgütlü hareket edip, hem örgütlü oldukları DİSK Genel-İş Sendikası’na hem belediyeye işçi sınıfının iradesini göstererek, işlerini geri alana kadar geri adım atmayacaklarını dile getirdiler.

İşten çıkarılan park bahçe işçileri dün hem belediye binasına giderek hem de sendika Şube başkanlarıyla görüşerek bu kararlılıklarını gösterdiler.

Sendika Şube Başkanı da belediye bünyesindeki tüm birim temsilcileriyle bir araya geldi. Bu toplantılardan, “Bu ekmek davası, başka bir şey değil. Buna sessiz kalmamalıyız” kararı çıktı. Hemen ardından belediye meclis üyeleriyle görüşülerek bu kararlarını iletip, işçilerin işe geri alınması için belediye başkanıyla görüşmelerini talep etti.

Yapılan görüşmede belediye başkanı “geçmiş olsun” diyerek olumsuz ve sert bir yanıt verdi. İşçilerin kararlı duruşu sendika şubesi için de itici güç oldu ve işten atılan işçileri bugün Sendika şubesine çağırdılar. Burada konuşan sendika Şube Başkanı “Siz bize de, belediyeye de, işçi sınıfı açısından bir ders verdiniz. İşimizi geri alana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

İşçilerle sendika şubesi toplantı yaptığı sırada işçilere mesaj geldi. Gelen mesajda işe geri alındıklarını ve daimi olarak çalışabilecekleri yazıyordu. Hem Şube Başkanı hem işçiler, “Biz belediyeye gidelim, yüzümüze söylesinler ve bunu taahhüt altına alsınlar, böyle mesaj ile olmaz” dediler

Daha sonra onar kişilik gruplarla belediye binasının altıncı katında bulunan Park-bahçeler Müdürlüğü önüne geldiler.

İşçilerin koridorda beklemesi belediye yönetimini rahatsız etmiş olacak ki, önce güvenlik çağırdılar daha sonra da polis… Ama işçiler ve işçi temsilcileri Şube Başkanı gelmeden ayrılmayacaklarını ifade ettiler.

Şube Başkanı geldikten sonra da park bahçeler müdürüyle görüştü. Görüşmeden elinde bir kağıtla çıkan Şube Başkanı, “Arkadaşlar hayırlı olsun. İşimizin başına dönebiliriz. Bir haftaya kadar daimi işçi olacağız. Biz bununda takipçisi olacağız” dedi.

İşçiler alkışlarla belediyeden ayrılıp  işlerinin başına döndüler.

Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır!

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.