Genel-İş’te örgütlü belediye işçileri yarım gün iş bıraktıDİSK Genel-İş’te örgütlü belediye işçileri İzmir’de yarım gün iş bıraktı, öğleden sonra başlayan eylem Eski Sümerbank önünde yapılan basın açıklamalarıyla birleşti, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuşmasında 3. Havalimanı işçilerinin serbest bırakılmasını istedi


DİSK’e bağlı Genel-iş Sendikası, 20 Eylül’de toplanan DİSK Başkanlar Kurulu’nda alınan karar üzerine bugün İzmir’de yarım gün iş bıraktı. Saat 13:00’te Eski Sümerbank önünde toplanan kitle yaşanan krize karşı öfkesini dile getirdi.

Belediyelerde örgütlü Genel-İş dışında eyleme, HDP, Lastik-İş, BES, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, KESK Şubeler Platformu, İzmir TMMOB İl Kurulu, TTB İzmir Şubesi, Güvenlik-Sen, Emekli-Sen destek verdi. Ayrıca CHP ve HDP milletvekilleri de katılım gösterdi.

Konuşmasında 3. Havalimanı işçilerinin direnişinde tutuklanan İnşaat-İş yöneticileri ve inşaat işçilerinin derhal serbest bırakılmasını talep eden  DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Ekmeğimize sahip çıkmak ve biz ülkenin yüzde 99’uyuz, yüzde 1’inin yarattığı borçları ödemeyeceğiz demek için toplandık” diye vurguladı.

Çerkezoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu ülkeyi yönetenlerin ekonomik krizin faturasını bizlere kesmeye çalıştığı için toplandık. Ekonomik kriz yok ve sıkıntılar psikolojiktir diyorlar, ama her evde bir üniversite mezunu işsiz olması gerçeğiyle yaşadıklarımızın psikolojik olup olmadığını görüyoruz. Enflasyon gerçeğinin karşısında yandaş medyaların yarattığı pembe dünyalar yok oluyor. Yılbaşı için öngörülen enflasyon rakamları 24,5 olarak bugün karşımıza geldi”.

Çerkezoğlu, ekonomik politikaları eleştirerek, “Bu ülkede ekonomik bir kriz var ve giderek büyüyor. Emperyalist kapitalist sistemin ve 16 yıldır ülkeyi yöneten AKP’nin politikasının krizi alınan borçların üretime değil betona gömüldüğü gerçeğini görüyor ve bunun krizini yaşıyoruz. Bu borç işçi sınıfının borcu değildir, aksine büyümeden ve milli gelirden gerek payı alamayan işçi sınıfı borçlu değil alacaklıdır” diye belirtti.

DİSK Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan da yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı yönetim modelinin ilk 100 gün programında işçi sınıfının sorunlarına değinilmediği gibi, “işçi sınıfının kazanımlarına göz dikildiğini düşünmemize neden olacak düzenlemelerin söz konusu” olduğunu belirtti.

Çalışkan,  “İşsizlik 6 milyonu aştı. Kimse iş bulamıyor, üretim de yok. Üretim değil tüketim ekonomisi var. İşsizlik fonu paraları bankalara veriliyor. Enflasyon son 15 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. İşçi maaşları temel tüketim maddelerine bile yetmez hale geldi. Ekonomik kriz yok diyenler markette, evde, mutfaktaki ateşi görmüyor” dedi.

Çalışkan taşerona kadro denilerek çıkarılan KHK’dan sonra belediyelerdeki işçilerin kadroya alınmadığını, oluşturulan taşeron firmalarda çalışıyor göründüğünü hatırlatarak, “Hani taşerona kadroydu?” diye sordu.

Enflasyondaki astronomik yükselişe de değinen Çalışkan ücretlere enflasyon oranında zam yapılmasını istedi.

Sendikaların üyelerine “eylemden belediye yönetimlerinin haberi var” demesine; Çiğli, Bayraklı Belediyesi, belediye başkanları, CHP il meclis üyelerinin de katılmasına rağmen eyleme katılım beklenenin altında oldu.

 

Büyükşehir Belediyesi’nde ve İz-Enerji’de örgütlü Genel-İş İzmir 2 No’lu şubenin katılım oranı yüksek ve kitlesi coşkuluydu.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.