Ekmek zammı geri alındı ya elektrik, doğalgaz ve diğerleri?Ankara ve 17 ilde yapılan yüzde 25 oranındaki ekmek zammı Ticaret Bakanlığı tarafından geri alındı, AKP’li devletin “vatandaşı korumak” adına geliştirdiği bu göstermelik tutumun karşılığı bakkalların “zarar ediyoruz” diyerek ekmek satma kararı alması oldu


Elektrik-doğalgaz-ulaşım-barınma gibi en temel toplumsal ihtiyaçlara yapılan astronomik zamlara müdahale etmeyen AKP’li devlet, oluşacak tepkileri maniple etmek, toplumsal algıyı yönetmek üzere atraksiyon üzerine atraksiyon geliştiriyor. Bir bakıyorsunuz zabıtalar marketlerdeki ürünlerin etiketlerini kontrol ediyor, bir bakıyorsunuz Ankara ve 17 ayrı kentte ekmeğe yapılan yüzde 25’lik zam, Ticaret Bakanlığı tarafından durduruluyor.

Önceki gün Ankara ve başka bazı kentlerde ekmeğe yapılan yüzde 25 oranındaki zamdan sonra Ticaret Bakanlığı tarafından sözümona “vatandaşı korumak” iddiasıyla geri çektirilmesinin sonuçlarıysa, bakkalların ekmek satmaması oldu.

Basına yansıyan bilgilere göre Ankara’daki bakkallar, fırıncıların kendilerine verdiği ekmeğin fiyatını artırmaları nedeniyle ekmek satmama kararı aldı.

Esnaf, önceden ekmeği fırından 70 kuruşa aldıklarını, şimdiyse bunun 80 kuruşa çıktığını; fakat ekmeği yine 1 TL’ye satmak zorunda bırakıldıklarını ve küçük esnafın sınırlı oranda sattığı ekmekten sadece 15 kuruşluk bir kar ettiğini, bunun da poşet parasını bile karşılamadığını, zarara girdiklerini söyleyerek; bu sorun çözülünceye kadar ekmek satmama kararı aldıklarını belirtiyor.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı