Dev Yapı-İş Genel Başkanı gözaltına alındı3. Havalimanı işçi direnişindeki tutuklu işçi sayısı 34’e yükseldi, bugün akşam saatlerinde DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut da gözaltına alındı


3’üncü Havalimanı şantiyesindeki, kölece çalışma-barınma-beslenme-ulaşım koşullarına, iş cinayetlerine karşı birikmiş işçi öfkesinin bir isyana dönüşmesinden sonra başlayan “işçi avı” yeni tutuklamalarla devam ediyor. Aralarında İnşaat-İş’in dört yöneticisinin de olduğu 24 işçiden sonra 10 işçi daha tutuklandı.

Bugün akşam saatlerinde de DİSK Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, DİSK binası önünde jandarma tarafından gözaltına alındı.

İnşaat-İş Sendikası sosyal medya hesaplarından duyurduğu işçi tutuklamalarında, İGA yöneticileri ve polisin tüm kameraları didik didik ederek, adeta işçi avına çıktığı vurgulandı.

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un 3. Havalimanı işçi direnişiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınmasına karşı açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bir sendika Genel Başkanının bu görevlerini yapması suç olamaz. İki haftadır sendikal faaliyetlerini sendika genel merkezinde sürdüren Dev Yapı-İş Genel Başkanının bu biçimde gözaltına alınması yaptığı faaliyetleri kriminalize etmeyi amaçlamaktadır” diyerek, asıl suçlunun işçileri isyana götüren koşulları yaratanlar olduğunu vurguladı.

Yapılması gereken, gözaltına alınan ve tutuklanan tüm inşaat işçileri derhal serbest bırakmak, işçilerin tüm taleplerini karşılamak ve insanlık dışı koşullarda işçi çalıştıran işverenler hakkında etkin bir soruşturma başlatmaktır!” diye belirten Çerkezoğlu açıklamasını, “İnşaat işçilerinin insanca çalışma ve yaşama hakkını savunmak suç değildir! Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut derhal serbest bırakılmalıdır!” talepleriyle bitirdi.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.