3. Havalimanı işçisi ‘dışarıdan ses çıkmalı’ diyorİnşaat-İş 3. Havalimanı şantiyesindeki direnişten sonra işçilere dönük sürek avının devam ettiğini belirterek, şantiyede şu anda çalışan bir işçinin sözleriyle dışardaki dayanışmanın büyütülmesinin önemine vurgu yaptı


İnşaat-İş, 3. Havalimanı şantiyesindeki işçi direnişinden tutuklanan işçi sayısının dört yöneticisiyle birlikte 34’e çıktığını belirterek, şantiyede halen çalışan bir işçinin anlatımlarını sayfasına taşıdı.

“Dışardan bir şey yapılmazsa 20 bin kişi de tutuklansa ses çıkmaz buradan” diyen işçinin anlatımlarıyla birlikte sendika şunları belirtiyor:

3’üncü Havalimanı direnişinde dört yöneticimiz de dahil 24 işçi arkadaşımızın tutuklanması yetmedi. İGA patronları ve polis kafa kafaya vererek tüm kamera kayıtlarını didik didik incelemeye devam ediyorlar. O görüntülerde slogan attığı ya da fotoğraf çektiği, kazara “yürüyelim arkadaşlar” dediği tespit edilen tüm işçi arkadaşlarımız teker teker gözaltına alınıyor. Geçen hafta 3 arkadaşımız tutuklanmıştı, onları iki ve dün de altı arkadaşımız eklendi. DİSK’e bağlı Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut da bu kapsamda gözaltına alınarak tutuklandı.

 

Direniş nedeniyle tutuklanan arkadaşlarımızın sayısı 34’e çıktı. İçerdeki kışla koşullarında çalışmaya devam eden arkadaşlarımızın haleti ruhiyesiyse giderek toplumsal destek ve dayanışmanın hissedilmesine bağlı hale gelmiş durumda. Baskı ve şantajlar altında çalışan arkadaşlarımızdan biri bu durumu şu sözlerle ifade etti:

 

Dışarıdan bir şey yapılmazsa 20 bin kişiyi de alsalar buradan ses çıkmaz. Şu anda tutuklamaların tutuklamaların ısrarla devam etmesinin tek sebebi kalan işçilere gözdağı verip, korkutmak içindir.

 

Dışardan buraya yürüyüş yapılıp cesaretlendirilmeli burası. Şu an bu zorunlu mesainin ve göz altıların başka bir nedeni de var. Bir yandan da millet kendisi işi bıraksın, tazminat hakkını kaybetsin diye yapıyorlar. Böyle bir şey olmayacağını onlar da biliyor herkes de… Çünkü baskı genelde burada uzun süredir çalışanlara oluyor.

 

İşi azalan firmalarda baskı sürekli artıyor. İş azaldıkça mesaiye zorlanılıyor. İş azaldıkça “hadi, hadi” uygulaması artıyor.

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…