1 milyon Sterlin’e satıldıktan hemen sonra lime lime…Yaptığı politik duvar resimleriyle ünlü Banksy, bir müzayedede fahiş fiyata satılan resmini, çerçevenin altına yerleştirdiği kağıt öğütücüsüyle kıydı


“Gerilla sanatçı “olarak anılan Banksy; savaş karşıtı, çevreci, hayvan hakları ve tüketim toplumu eleştirisi gibi temaları içeren çarpıcı duvar resimleriyle ünlü.

Mart ayında tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ı New York Manhattan’daki bir duvara taşıyan Banksy, geçtiğimiz aylarda Paris sokaklarına Fransa’nın göç politikası ve peçe yasağı ile ilgili duvar resimleri yapmıştı.

Banksy’nin yeni ‘eseri’ ise çarpıcı bir tüketim toplumu eleştirisi oldu.

Sotheby’s in London’daki açık arttırmada son parça olarak satışa çıkan Banksy’nin ünlü ‘Girl with a Baloon (Balonlu Kız)’ eseri 1 milyon Sterlin’e satıldıktan hemen sonra çerçevenin altına gizlenmiş kağıt öğütücüsünden geçerek lime lime oldu.

Banksy, Instagram hesabından o anların görüntüsünü altına “Going, going, gone … (Gidiyor, gidiyor, gitti…)” yazarak paylaştı.

https://www.instagram.com/p/Bokt2sEhlsu/?taken-by=banksy

 

Müzayede evi, eseri satın alan kişinin kimliğini açıklamazken Banksy’nin ‘şaka’sının eserin değerini madden düşürüp arttırdığı konusunda tartışmalar var. Ancak eserin değerinin manen paha biçilemez olduğu ve sanatçının eserlerini icra ederken güttüğü amaca harfiyen hizmet ettiği şüphesiz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Std3LfVx41c

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."