10 Ekim’de ölümsüzleşenler Ankara’da mezarları başında anıldı10 Ekim’de ölümsüzleşenler için Ankara’da mezar başlarında anma yapıldı


10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı önünde düzenlenen “Barış, Emek ve Demokrasi” mitinginde IŞİD’in gerçekleştirildiği bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren 103 kişi, katliamın 3’ncü yılında Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı.

Mezarlığın girişinde bir araya gelen kitle “10 Ekim’i Unutmadık, Unutturmayacağız” pankartını açtı. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan kitle, sık sık “Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek” ve “10 Ekim’i unutma, unutturma” sloganlarını attı. Yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu sonrası KESK Dönem Sözcüsü Devrim Kaya basın metnini okudu.

Basın metninin okunmasından sonra kortej oluşturularak sloganlar eşliğinde mezarlar ziyaret edildi.

İlk olarak mezar taşında ” Öyle bir ağlasam ki çocuklara gözyaşı kalmasın, öyle bir aç kalsam ki çocuklara açlık kalmasın, öyle bir ölsem ki çocuklara ölüm kalmasın” yazılı olan İdil Güney ziyaret edildi.

İdil Güneyin mezarından  Korkmaz Tetik’in mezarı başına geçildi. Burada Saygı duruşu sırasında Enternasyonal marşı okundu. Buradan da Ali Kitapçı’nın mezarına geçildi.

Ali Kitapçı’nın eşi Emel Kitapçı bir konuşma yaparak “Biliyorum Ali bizim aramızda. O hiçbir zaman içimizden ayrılmadı. Biz şu an Ankara Garı katliamında yaşamını yitiren 103 kişiyi gömmedik, gerçek failler yargılanacak, onları öyle defnedeceğiz. Onların mücadelesi hep devam edecek” dedi.

Sonra Uygar Coşgun’un mezarı başına geçildi. Coşgun’un mezarı başında konuşan eşi Mehtap Sakinci Coşgun “Buraya bayramda, yılbaşında, doğum günlerinde oğlumuzla geliyoruz. Bu çocuk bizim mücadeleyi sürdürmeye gücümüz kalmadığında mücadeleye devam edecek” sözleriyle duygularını ifade etti.

Sevgi Öztekin’in mezarı başında yapılan anmadan sonra kitle araçlara binerek Karşı yaka Mezarlığından ayrıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."