Hani ve Lice’de köylülere baskı, gözaltı ve hakaret, küfür…Diyarbakır Valiliği’nin Lice ve Hani’ye bağlı 65 yerleşim yerinde 4 Ekim’de ilan ettiği sokağa çıkma yasağı baskı, tehdit, küfür, hakaret ve ırkçı şarkılar eşliğinde devam ediyor


Diyarbakır Valiliği’nin Lice ve Hani ilçelerine bağlı 65 mahalle ve mezraada ilan ettiği sokağa çıkma yasağı (4 Ekim), köylülere uygulanan baskı, şiddet, küfür, hakaret ve ırkçı şarkılar eşliğinde devam ediyor.

Günlerdir operasyonların sürdüğü bu bölgede askerin köylüleri tehdit ettiği, köylere giriş çıkışları yasakladığı, gün boyunca yüksek volümde ırkçı müzik yayını yaptığı belirtiliyor.

ANF’de yayınlanan habere göre, Birlik köyünü abluka altına alan, giriş çıkışlara ‘yasaklayan’ askerlerin, köylülere baskı uyguladığı aktarıldı.

‘Irkçı şarkılar çalıyorlar’

Birlik köyü sakini, askerlerin köyde bulunan cami, okul ve yas evine yerleştiklerini, Türk bayrağı asarak zırhlı araçlardan ırkçı şarkılar çaldıklarını söyledi.

Evlere baskın düzenlendiğini ve şimdiye kadar iki kadının gözaltına alındığını aktaran köy sakini, “Halk zor durumda. Askerler köyü işgal etmiş durumda. Herkese küfür ve hakaret ediyorlar. Sesimizi duyurun. Çok zor durumdayız” diye konuştu.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: