Benzin ve motorine bir zam dahayeni haftada motorinde 25, benzinde 20 kuruş fiyat artışı öngörülüyor. Artışların daha önce yapıldığı gibi ÖTV tutarından mı düşeceği yoksa doğrudan pompaya mı yansıyacağı henüz bilinmiyor.


AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “kriz miriz yok” demekten, “bazı sorunlar var” demeye dümen kıran ve hemen akabinde de “her kriz bir fırsattır” noktasına sıçrayıp artık kayıt bile tutmakta güçlük çektiğimiz birbirinden çelişkili açıklamalar yapadursun, kriz tüm karanlığıyla emekçilerin üstüne çökmeye devam ediyor.

Bugün de artık otomotiğe bağlanmış başka bir zam haberiyle başladık güne. Akaryakıt zammı!

Basına yansıyan bilgilere göre yeni haftada motorinde 25, benzinde 20 kuruş fiyat artışı öngörülüyor. Artışların daha önce yapıldığı gibi ÖTV tutarından mı düşeceği yoksa doğrudan pompaya mı yansıyacağı henüz bilinmiyor.

AKP’li rejim ekmek zamlarını geri çektirerek, marketlerde sözümona yüksek fiyatla satılan ürünlere dönük zabıta operasyonları çektirmekle işçi ve emekçilerde biriken öfkeyi emmeye çalışmaya devam ediyor. Akaryakıtta da aynı yöntemi kullandılar. Yapılan zammı ÖTV’den düşerek, pompaya yansıtmadılar. Son zammı da ÖTV’den düşerek, pompaya yansıtmama tutumunu sürdürmeleri durumunda bunun litre başına 1 TL’ye düşeceği belirtiliyor. ÖTV’den düşen zammın karşılığının nasıl telafi edileceği bir muamma, son zammın pompaya yansıtılıp yansıtılmayacağı da başka bir muamma…

Devlet, 16 Ağustos’ta litrede aldığı ÖTV tutarının 90 kuruşa gerilemesi üzerine, 45 kuruşluk ÖTV  artışını motorinin pompa fiyatına yansıtmıştı. Yüzde 18’lik KDV ile birlikte motorin fiyatı, 53-54 kuruş artmıştı. Aynı şekilde benzinin pompa fiyatı da 60 kuruş yükseltilmişti.

Şimdi herkes bu hafta yapılan zamlar için nasıl bir yol izleneceğini merak ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi