‘Temel Demirer yalnız değildir’Yazar Temel Demirer’in Ankara’da başlatılan bir soruşturma kapsamında dün evi basılarak gözaltına alınmasına karşı bugün Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenlendi


Yazar Temel Demirer’in Ankara Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında dün İstanbul’daki evi basılarak gözaltına alınmasına karşı bugün Mülkiyeliler Birliği’nde bir basın açıklaması yapıldı.

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi ile Aydın ve Sanatçı Girişimi’nin ortak açıklamasını Fikret Başkaya okudu.

Başkaya, dosyada gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle Demirer’in  gözaltına alınma sebebini hâlen bilemediğini belirterek, “Gözaltı esnasında raporu yanında yok diye ilaçlarını yanına almasına da izin verilmediğini belirtti. Sonrasında Ankara ekibine teslim edilerek Ankara Emniyeti’ne getirildi. Gözaltı üzerinden 24 saat geçmesine rağmen avukatların görüşme talebinin reddedilmesi yanında, zaruri ilaçlarını yanına almasına izin verilmemesi, hukukla, yasayla vb. değil, ancak ‘gözdağı, intikam, yıldırma’ gibi arkaik güdülerle açıklanabilir” dedi.

Basın açıklamasında İsmail Beşikçi ve İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da konuşmalarında, yapılanın ifade özgürlüğünün engellenmesi olduğunu söyleyerek, olayın takipçisi olacaklarını vurgulayıp, Temel Demirer’in bir an önce serbest bırakılmasını istediler.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçileri: Bize nefes aldırmıyorlar

Taciz, hakaret, baskı, mobbing Özak Tekstil’de kadın işçilerin rutini. Öz İplik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işyerinde, sendika temsilcileri de bu baskıya ortak oldu. Kadın işçiler insanca koşullara kavuşmak için BİRTEKSEN'e üye olmak isteyince, tuvaletlerde sıkıştırılarak istifa etmeye zorlandılar, özel hayatlarıyla tehdit edildiler ve sonunda işten atıldılar. İşçilerin baskı ve tehditlere karşı yanıtı; iş bırakarak direnişe geçmek oldu.