Birçok kentte 10 Ekim anması: Yılmayacağız, unutmayacağız!Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler birçok kentte anıldı. Anmalarda ‘Yılmayacağız, affetmeyeceğiz, unutmayacağız’ mesajı verildi


10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler, birçok kentte anıldı. Anma etkinliklerinde katliamda sorumluluğu bulunan devlet yetkililerinin de yargılanması talebi yinelenirken, yaşamını yitirenlere, mücadelenin devam edeceği sözü verildi.

10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitiren Dicle Deli Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında anıldı. Polis mezarlığın etrafını ablukaya aldı. Burada konuşan Dicle Deli’nin babası Faik Deli, akan kanı durdurmak için kızı Dicle’yle birlikte Ankara’ya gittiklerini hatırlatarak, “Dicle küçücük bedeninde kocaman bir yürek taşıyordu. Bu ülkeye karşı sorumlulukları vardı. Küçücük bedeninde taşıdığı sorumlulukla oradaydı. Fakat barıştan, insan haklarından korkan caniler o alanda IŞİD barbarlarının gelip o bombaları patlatmalarına izin verdiler. Alanı kendi elleriyle açtılar. Bunu mahkeme ve yargılama sürecinde net gördük. Sabahleyin çocuğumuzun anmasına gelirken aracımızı park edeceğimiz yere kadar müdahale ediyorlar. Ama IŞİD katillerinin o alana ellerini, kollarını sallayarak 2 bin kilometreden bombalarla gelmelerini göremiyorlar, engellemiyorlar” diye konuştu.

[İstanbul/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı]

‘DEVLET BU OLAYI UNUTTURMAYA ÇALIŞIYOR’

2015’ten bu yana devam eden yargılama sürecine değinen baba Faik Deli, dava kapsamında tek bir kamu görevlisi, bakan, müdürün hukuk karşısına çıkmadığını söyledi. Deli, “Bu durum devletin bu katliamdan payının ne kadar aşikar olduğunun göstergesidir. Devlet bu olayı kamuoyunun gözünden kaçırmaya, unutturmaya ve sıradanlaştırmaya çalışıyor. Ama biz bunun peşini bırakmayacağız. Biz bu olayın küllenip gitmesine izin vermeyeceğiz. Kaybettiklerimizden sonra kaybedeceğimiz bir şey kalmadı. Ama kazanacağımız çok şey var.  Bu ülkeye demokrasiyi birlikte getirebiliriz” diye belirtti.

Baba Deli’nin konuşmasının ardından Dicle Deli’nin arkadaşları hep bir ağızdan Adnan Yücel’in “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” şiirini okudu. Daha sonra Dicle’nin mezarı başına karanfiller bırakıldı.

‘SİZE SÖZ VERİYORUZ RAHAT UYUYUN’

Katliamda yaşamını yitiren Vahdettin Ozğan, Ahmet Katurlu, Cemal Avşar, Azize Onat  ve Selim Örs Çekmeköy Ihlamurkuyu’nda bulunan mezarları başında anıldı. Anmaya HDP yöneticilerinin yanı sıra birçok kişi katıldı. HDP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mustafa Avcı, “Barış, demokrasi ve kardeşlik gerçekleşinceye kadar mücadele devam edecektir. Bedel ödemekse bedel ödüyoruz. Bu arkadaşlarımız yaşamlarını ne için yitirdiklerini biliyoruz. Ve burada onlara söz veriyoruz. Amacımıza ulaşana dek elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Rahat uyuyun” diye konuştu.

Yaşamını yitirenler ayrıca Karacahmet, Çekmeköy, Gazi ve Kanarya Mezarlığındaki mezarlıklarında da anıldılar.

[İstanbul/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı]

‘AĞIZ DOLUSU GÜLMEYİ UNUTTUK’

Katliamda yaşamını yitirenler İzmir’de de Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde anıldı. ’10 Ekim’i unutmadık, unutturmayacağız’ pankartı açılan anmada katledilenlerin fotoğrafları taşındı. Anmada sık sık ‘Katil devlet hesap verecek’, ’10 Ekim’i unutma unutturma’ ve ‘Anaların öfkesi katilleri boğacak’ sloganları atıldı. Anmada konuşan İzmir 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özdal “3 yıl önce insanlar ölmesin, çocuklar annesiz babasız kalmasın diye yüreklerinde sevinç isteyen insanları katlettiniz. Biz ağız dolusu gülmeyi unuttuk. Biz katilleri tanıyoruz. Failler yargılanıncaya kadar mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Bütün failler yargılanıncaya kadar adalet arayışımız devam edecek. 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren İzmirliler de var. Biz İzmir’de bir barış anıtı olmasını istiyoruz. Tarih, bu ülkede barışı isteyenleri onurlu bir şekilde yazacak. Failleri ise katil ve onursuz olarak yazacak” dedi.

[İzmir/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı]

‘YARGI SÜRECİ HIZLA BİTİRİLMEK İSTENDİ’

Ardından konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, acıları kadar öfkelerinin de tazeliğini koruduğunu söyledi. Yaşanan bu katliamın acısının yürekleri yakmaya devam ettiğini dile getiren Sarı, “Gerçek katiller, dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor. Acımızı ve öfkemizi büyüten en büyük nedenlerden birisi de, katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutum ve yargı sürecidir. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladı. Yargı süreci hızla bitirilmek istendi. Yargının tutumu ve açıklanan karar katliamın gerçek faillerinin kimler olduğuna dair kuşkumuzu daha da büyüttü” dedi.


[İzmir/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı]

‘UNUTMAYACAĞIZ, UNUTURMAYACAĞIZ’

Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacaklarını söyleyen Sarı, “Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. Bizler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar ant olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmadık, unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

‘AFFETMEYECEĞİZ, UNUTMAYACAĞIZ’

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler Adana Garı’nda da anıldı. Adana emek ve demokrasi güçleri öncülüğünde gerçekleştirilen anmaya, katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Anmaya katılanlar, karanfiller ve katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyarak, ‘Barışa yürüyenler ulu orta öldürüldüler’ yazılı pankart açtı.

[Adana/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı]

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı İrfan Doğan, “Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3’üncü yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz. Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar ant olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.


[Adana/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı]

Anma, katliamda yaşamını yitirenler anısına gar meydanına karanfillerin bırakılmasıyla son buldu.

‘BARIŞI VE YAŞAMI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Urfa’da ise katliamıda yaşamını yitiren Yılmas Elmascan, Suruç ilçe mezarlığında, Nilgün ve Sidar Çevik ise ilçeye bağlı Küçük Sergen mahalle mezarlığındaki mezarları başında anıldı. HDP Urfa il binasında da, katliamda yaşamını yitirenler anıldı. Burada konuşan DBP İl Eş Başkanı Sema Aişeoğlu ayrım gözetmeksizin, eşit haklar çerçevesinde barışı ve yaşamı savunmaya devam edeceklerini belirterek, “Bizleri korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlar, ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar yılmayacağız. 10 Ekim Katliamı’nda kaybettiğimiz canlarımıza sözümüzdür” dedi.

[Urfa/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı]

‘DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

İHD İskenderun Şubesi de Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. İskenderun eski bit pazarında düzenlenen eylemde, yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk,  “Kamu görevlilerinin 10 Ekim katliamındaki sorumluluğu apaçık ortadadır ve bu durum mahkeme tarafından tespit edilene kadar davanın takipçisi olacağımız bilinmelidir” dedi.

‘KARANLIKTAN KURTULMAK HESAPLAŞMAYLA MÜMKÜN’

Malatya’da emek ve demokrasi güçleri tarafından Barış Parkı’nda yapılan 10 Ekim Ankara Gar Katliamı anma etkinliğine EMEP, HDP, CHP, TMMOB, KESK, Eğitim Sen, SES, PSKAD, İHD, ÖDP gibi demokratik kitle örgütleri ve 10 Ekim aileleri katıldı. Türkiye’de, uzun zamandır yoğun bir şiddet ve baskı ikliminin yaşandığını söyleyen KESK Dönem Sözcüsü ve SES başkanı Zuhal Güler “Ülkemizin bu karanlıktan kurtulması, başta 10 Ekim olmak üzere o dönemde birbiri ardına yaşanan kitlesel katliamlarla hesaplaşılmasıyla mümkündür. Bu hesaplaşma, yitirdiğimiz arkadaşlarımıza karşı en büyük sorumluluğumuzdur” dedi.

[Malatya/Fotoğraf: Evrensel]

‘ADALET YERİNİ BULANA KADAR…’

Dersim’de KESK Şubeler Platformu’nun çağrısıyla Dersim Sanat Sokağı’nda bir araya gelenler de katliamda yaşamını yitirenleri andı. KESK adına açıklamayı yapan SES Şube Eş Başkanı Nurşat Yeşil, “Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

[Dersim/Fotoğraf: Evrensel]

‘ARKADAŞLARIMIZIN HESABINI SORACAĞIZ’

Antep’te de, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TÜMTİS ve İHD, DİSK Bölge Temsilciliği’nde basın toplantısı düzenledi. DİSK Antep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, saldırının gerçek faillerinin dışarıda gezdiğini belirtti. Yargılamanın gerçek failler açığa çıkarılmadan hızlıca bitirildiğinin altını çizen Güdücü, saldırının unutturulmak istenmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi. Saldırının gerçek failleri ortaya çıkarılana kadar geri çekilmeyeceklerini ve yılmayacaklarını belirten Güdücü, “Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” dedi.

HDP Antep İl Örgütü de, Yeşilsu Parkı’nda basın açıklaması yaptı. HDP Antep İl Eş Başkanı Müslüm Kılıç, saldırının iktidarın Suriye’de faaliyet gösteren terörist gruplara destek vermesinin bir sonucu olarak yaşandığını ifade etti. Barışçıl politikalar hayatı geçirilmedikçe bu tarz saldırıların yaşanma olasılıklarının yüksek olduğunu aktaran Kılıç, “Demokrasi güçleri olarak katliamın sorumlularını mutlaka yargılanmalarını sağlayacağız” diye konuştu.

Artı Gerçek

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.