Kadıköy’de 10 Ekim anması



İstanbul’da Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 3. Yılında ölümsüzleşen 103 can anıldı


Beşiktaş İskelesi önündeki meydana polis şeritleri çekildi ve alana girenler, ironik bir şekilde, kontrol noktalarından geçirilerek üst ve çanta aramaları yapılarak alana alındı.

Kadıköy Rıhtım’da toplanan kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Barış şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atarken, Beyazıt Meydanı’ndaki anmadan Kadıköy’e geçen üniversite öğrencileri de “Katillerden hesabı gençlik soracak” sloganıyla alana giriş yaptı. Anmada “10 Ekim 2015 Ankara, Unutturmayacağız, Affetmeyeceğiz” pankartı açılarak, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı.

Anma eylemi yapılan saygı duruşunun ardından katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri okunarak “Yaşıyor” sloganları ile başladı.

Eylemde, Emek ve Demokrasi Platformu’nun ortak basın açıklaması okundu. Açıklamayı, platform adına KESK Dönem Sözcüsü Zeliha Baksi’nin okudu:

“Bugün Türkiye işçi ve emekçilerinin maruz kaldığı baskıların, OHAL’in hemen sonrasında başlayan ve hala OHAL yetkilerinin kullanıldığı tek adam rejiminin inşasına giden dönemeç de 10 Ekim’de geçilmiştir. Zayıf ve etkisiz bir muhalefet yaratmak, basını susturmak, itirazları bastırmak, en küçük hak talebini sindirmek, grevleri yasaklamakla derinleştirilen soygun ve zulüm düzeni 10 Ekim katliamının yarattığı şoktan güç almıştır. Ne yapılırsa yapılsın biz, 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren canlarımızı unutmayacağız, onların yere düşen bayraklarını gururla taşıyacağız, hesabını soracağız, Barışı susturmak isteyenler halk yargısından kurtulamayacaklar, barış istemekten vazgeçmeyeceğiz”

Eylemde okunan açıklamada “Gar önünde alınmayan güvenlik, neden bugün anma yapanlara saldırma pozisyonunda gerçekleşti, neden arkadaşlarımız gözaltına alındığı” vurgulandı.

Basın açıklaması sonrası, katliamda yaşamını yitiren Dicle Deli’nin babası Faik Deli, söz aldı. Baba Deli, şunları kaydetti:

“Kocaman 3 yıl geçti ama yüreğimizin kor ateşi asla sönmedi. Barış, demokrasi, emek sözlerinden ciddi anlamda korkanlar bugün de aynı tutumu sergiledi.

 

Ben de oradaydım, alandaydım. Katillerin o alana ellerini kollarını sallayarak bombalarla gelişini engelleyemeyenler her anma da Ankara’da yapılan anmalara saldırıyor. Saldırmak yakışır onlara, katillerden faşistlerden bu beklenir.

O gün ölen canların bayrağını yerden kaldırmak adına açılan derneği kapatmak istiyorlar. O gün o alanda şahit olduklarımı tüylerim diken diken anlatıyorum. Güvenlik kuvvetleri yaralıların üzerine saldırdı; şanlarındandır, yakışır. Dönemin başbakanı olaydan sonra ‘oylarımız arttı’ dedi. Usülden süren yargılama sürecinden sonra tiyatro oynandı, dava kapandı. Sanıkları, avukatlarımızın, ailelerimizin bütün baskılarına rağmen adaletin karşısına çıkaramadık.

 

Şimdi iyi anlıyoruz ki olayın sorumluları ‘oylarımız arttı’ diyenlerdir. 103 insanın öldüğü yerde bir kişi hakkında soruşturma açılmaz mı? Hastanelerde yaralılar bırakıldı. Bakanlıklar bunlardan sorumlu değil mi?

 

Katliamın sorumluları korundu. Ankara’da katliam yaşandı, siz ne işe yararsınız? Sorumluları ortaya çıkartmak sizin işiniz, eğer yapamıyorsanız katil sizsiniz. Biz ‘bu dava bitti’ demeden bitmeyecek, biz bayrağı yerden kaldıracağız, anılarını yaşatacağız. 8 Kasım’da firari IŞİD’liler yargılanacak, tiyatro oynanacak. Yetkili makamlar adaletin önünde hesap vermediği sürece davanın asla peşini bırakmayacağız. Kaybedecek bir şeyimiz yok”

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.