İskoçya’da kadın işçiler iş bırakacakBelediyenin yemek, temizlik, çöp toplama, yaşlı ve çocuk bakım hizmetlerinde çalışan işçi kadınlar, ‘Eşit işe eşit ücret’ talebiyle iş bırakacaklar


YAŞANACAK DÜNYA

Geçtiğimiz haftalarda İskoçya’nın Glasgow kentinde belediyenin yemek, temizlik, çöp toplama ve bakım işlerinde çalışan binlerce düşük maaşlı işçi kadın, ‘eşit işe eşit ücret’ taleplerini duyurmak için aldıkları grev kararının 23-24 Ekim günlerinde gerçekleştirileceği bildirildi.

The Guardian’da yer alan habere göre, iki günlük greve en az 8 bin işçinin katılması bekleniyor.

Eğer Glasgow Şehir Meclisi, sendikalarla bir anlaşmaya yanaşmazsa, işçi sınıfından kadınlar İskoçya’nın en büyük kentindeki yaşamı durma noktasına getirecek.

Değişik alanlardan belediye işçilerini temsil eden iki sendika, GMB ve Unison tarafından düzenlenen grevin, İngiltere ‘de gerçekleşecek en büyük eşit ücret grevi olacacağı belirtiliyor.

Belediyeye bağlı çalışan -ve çoğunluğu kadın olan- 12 bin işçi, şehir meclisine karşı eşit işe eşit ücret talebini 10 yılı aşkın süredir dile getiriyorlar.

Kadın ve erkeklerin aynı işlerde eşit ücret almasını sağlamak amacıyla 2006 yılında uygulamaya konan bir derecelendirme sistemi, aksine kadınları aracı şirketlerin mevzuatlarıyla uzun çalışma süreleri, dinlenme hakkının ihlali, düşük ücretlendirme, dönemlik çalışma ile karşı karşıya bıraktı ve bir çoğu emeklilik ödeneğine dahi erişemedi.

Yemek, çöp toplama, temizlik ve bakım hizmetleri gibi çoğunlukla kadın işçilerin üstlendiği işlerde, kadınlara erkek işçilere göre daha az ücret ödenmeye devam edildi.

2006 senesinde kadınlar, gasp edilen haklarını talep etmeye başladı.

“Durumu düzeltmek için” 12 yıldır müzakereler sürdürülüyordu ama Şehir Meclisi kadın işçileri oyalayıp durdu.

Nitekim Glasgow Şehir Meclisi “greve başvurarak savunmasız insanları riske atmak haklı gösterilemez” şeklinde klişe (ve işçi düşmanı) söyleme başvurarak sorunu çözmeye niyetli olmadığını bir kez daha gösterdi.

Ayrıca Kontrol Et

Almanya’da İnşaat İşçileri Uyarı Grevinde

İnşaat sektöründe Kuzey Almanya’da başlayan uyarı grevleri ülke geneline yayılıyor.