İsviçre’de inşaat işçileri greve çıktıİşçiler, ücretlerin düşürülmesini, emeklilik yaşının yükseltilmesini dayatan patronlara karşı mücadele ediyor


YAŞANACAK DÜNYA

İsviçre’nin “Ticino” kantonunda 3 binin üzerinde inşaat işçisi bugün greve çıktı. Salı günü Cenevre başta olmak üzere eylemlerin yaygınlaşması bekleniyor.

Kantondaki grev çağrısı, Unia, Syna ve OCST sendikaları tarafından ortaklaşa yapıldı.

İşçiler, ücretlerin düşürülmesinin ve emeklilik yaşının 60’tan 62’ye yükseltilmesinin yanı sıra emeklilik ödentilerinin yüzde 30 azaltılması dayatmalarına karşı mücadele ediyorlar.

2018 yılı sonunda bitecek olan inşaat sektörü sözleşmesi için Unia sendikası ve sektör patronları arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadı. Yürürlükteki sözleşmenin budanmasını isteyen patronlar, haftalık çalışma süresinin 50 saate, emeklilik yaşının 62’ye yükseltilmesini dayatırken, ücretlerin de düşürülmesini istiyor.

Dayatmalar karşısında Haziran ayında yaklaşık 20 bin işçi ülkenin her tarafından gelerek Zürih’te protesto gösterisi yapmışlardı. İşçilere diğer sektörlerden işçiler de destek vermişti.

Swissinfo

Ayrıca Kontrol Et

Berlin’de mülteci kampında Kürtlere saldırı

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 kadar Kürt mülteci, “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” tehditlerinden ve linçten sonra ayrı bir çadıra alındı.