TÜİK: Temmuz döneminde işsiz sayısı 88 bin arttıTÜİK Temmuz dönemi işsizlik verilerini açıkladı, buna göre işsiz sayısı 88 bin kişi artışla 3 milyon 531 bin kişiye ulaştı


Geçen ay açıkladığı enflasyon verilerinden sonra başkan yardımcısı Enver Taştı’nın görevden alınarak yerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Enerji Bakanlığı döneminde birlikte çalıştığı Yinal Yağan’ın atandığı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran-Temmuz-Ağustos aylarını kapsayan Temmuz dönemi işsizlik rakamlarını açıkladı.

Buna göre işsizlik oranı Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan artarak yüzde 10,8 oldu. İşsiz sayısı 88 bin kişi artışla 3 milyon 531 bin kişiye ulaştı.

Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 0,1 puanlık azalış ile %12,9 olarak tahmin edildi.

Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,2 puanlık azalış ile %19,9 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,1 puanlık artış ile %11 olarak gerçekleşti.

Haziran’da işsizlik oranı 3 milyon 315 bin kişi ile yüzde 10.2 olarak açıklanmıştı. Mayıs ayı işsizlik rakamı ise 9.7’ydi.

TÜİK’teki görevden almalar-yeni atamalar ve bu gelişmelerin rakamlarla daha aleni bir şekilde oynamak anlamına geldiğini düşündüğümüzde, işsizlikle ilgili verilerinin açıklananın çok üstünde olduğunu tahmin etmek güç değildir.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.