3. Havalimanı işçileriyle iş cinayetlerini işleyen oyunla dayanışma…3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nun organize ettiği “Ülkenin Şantiyesinden Hiçbir Şeye Bakan 3 Maymun” oyunu dün akşam yoğun katılımla sergilendi


3’üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nun organize ettiği ‘Ülkenin Şantiyesinden Hiçbir Şeye Bakan Üç Maymun’ isimli tiyatro oyunu dün akşam saat 20:00’de Ataşehir Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde işçi ve emekçilerin yoğun katılım ve dayanışması ile gerçekleşti.

İş cinayetlerini, bu cinayetlerden sonra patron-usta-savcı-doktor-hakim zinciri üzerinden seyreden üzerini örtme, işçiyi sorumlu gösterme sürecini ve kendisi için sınıf olma bilincini taşımayan işçilerin bu zincirin parçası haline nasıl getirildiklerini mizahtan da yararlanarak işleyen oyun, ilgi ve dikkatle izlendi.

Ölen her işçinin birer rakam değil; sevdikleri, özlemleri, hedefleri olan insanlar olduğunu hikayeleştiren oyun, patronların maliyet hesaplarıyla bu dünyaları gözlerini kırpmadan yıkan birer vampir olduklarını vurgulu şekilde teşhir etti. İşçi sınıfının örgütsüzlüğünün sonuçlarını da işleyen çok katmanlı oyun, Avusturya İşçi Marşı’yla sonlandı. İzleyicilerse onu “İnşaat işçisi yalnız değildir!”,Yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganlarıyla alkışladı.

Oyundan sonra Platform adına Beyza Üstün, 3.Havalimanı işçilerini taleplerine değindi. Tutuklu işçilerle dayanışma amacıyla bu etkinliğin düzenlendiğini ifade etti.

Ardından İnşaat İş Sendikası’ndan Kadir Kurt, tutuklu sendika temsilcilerinden etkinliğe gelen mesajı okudu.

Aileler adına tutuklu işçilerden Anıl Deniz Gider’in annesi sahneye davet edildi, Gider “çocuklarımızla gösterdiğiniz dayanışma için teşekkür ederiz” diyerek salonu selamladı.

Gece, salona 18 Ekim günü yapılacak basın toplantısı ve 20 Ekim’de saat 14:30’da Kadıköy PTT’sinde yapılacak toplu kart atma etkinliğine katılım çağrısı yapılarak sonlandırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi