3. Havalimanı işçilerinden altısı tahliye edildi14 Eylül’deki eylemlerinden sonra işçiler polis ve jandarma saldırısına uğramış, yüzlerce işçi gözaltına alınmış, 5’i sendikacı 37 işçi tutuklanmıştıGaziosmanpaşa 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapılan tutukluluk incelemesinde Bilal Topçu, Birkan Topçu, Hasan Çetin, Mehmet Celal Demir, Musa Karakuş ve Selami Sarıbuğa isimli 6 işçinin adli kontrol şartıyla tahliye edildiği bildirildi.

3. Havalimanı çalışma kampında insanlık dışı çalışma, barınma ve beslenme koşullarına, iş cinayetlerine karşı eylem yaptıkları için cezaevine konulan 5’i sendikacı 31 işçinin tutukluluk halleriyse devam ediyor.

3. Havalimanı şantiyesindeki işçiler, servislerin yetersizliği nedeniyle yağmur altında kuyruklar oluşmasını, insanlık dışı çalışma koşullarını ve işçi cinayetlerini protesto için 14 Eylül’de eyleme başlamıştı.

Eylem sonrası işçiler polis ve jandarma saldırısına uğrarken, yüzlerce işçi odalarının kapıları koç başlarıyla kırılıp, basılarak gözaltına alınıp 5’i sendikacı 37 işçi tutuklanmıştı.

Gece yarısı gerçekleşen tahliyeleri resmi Twitter hesabından duyuran İnşaat İş, tutuklu diğer işçilerin ve sendika yöneticilerinin de serbest bırakılmasını istedi:

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: