3. Havalimanı işçilerinin direnişine destek eylemi yapanlara dava açıldıKadıköy’de, 3. Havalimanı’nda işçilerin gözaltına alınmasını protesto edenlere jet hızıyla dava açıldı


Kadıköy’de, 3. Havalimanı’nda işçilerin gözaltına alınmasını protesto eden ve polisin saldırısı ile gözaltına alınanlara “Kanuna aykırı toplantı, yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla jet hızıyla dava açıldı.

3. Havalimanı’nda işçilerin gözaltına alınmasına karşı 15 Eylül’de Kadıköy’de DİSK Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikalarının çağrısıyla bir araya gelenlere polis saldırmış, saldırı sonucunda çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan 26 kişi hakkında “Kanuna aykırı toplantı, yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme” suçlaması ile dava açıldı.

“Hukuka aykırı”

Davanın avukatlarından Mehmet Ümit Erdem, “Kadıköy Kaymakamlığı’nın idari işlemle toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasaklaması anayasanın 34. Maddesi’ndeki ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ ibaresine aykırıdır” dedi.

Avukat Erdem, Kadıköy’de polisin uyarı bile yapmadan plastik mermiler ile saldırmasına da değinerek şunları kaydetti:

Yaşanan hukuksuzluk daha 3. Havalimanı işçileri gündemdeyken açılan dava ile devam ediyor. Biz de ocak ayında görülecek duruşmada yaşanan hukuksuzluğu ifade edeceğiz.

Davanın ilk duruşması 11 Ocak 2019’da Kartal’daki Anadolu 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Sendika.Org

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.