Eyleme katıldığı için öğrenim kredisi kesilmişti, mahkeme kararı iptal ettiEskişehir’de yaşanan bir taciz olayının protesto eylemine katıldığı için öğrenim kredisi kesilen Sena Çırak, karara itiraz etti ve haklı bulundu


Ankara 10. İdare Mahkemesi, eyleme katıldığı için bursu kesilen öğrencinin başvurusunu haklı buldu. Mahkeme kararında, “İdarece iddia edildiği üzere eylemin anarşi ve terör eylemleri kapsamında ya da öğrenim özgürlüğünü ihlal edici direniş, boykot, işgal ve bunun gibi davranışlar kapsamında değerlendirilmesine olanak bulunmamaktadır” dendi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Eskişehir’de, bir kafede meydana gelen tacizi protesto eden LGBTİ+ üyeleri, 7 Kasım 2017 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. Anadolu Üniversitesi’nde okuyan Sena Çırak’ın aralarında olduğu 11 kişi açıklamanın ardından dağıldı.

Polis, basın açıklamasına katılanlar hakkında tutanak tuttu. 11 kişiye valilikten izin almaksızın eylem gerçekleştirdikleri için OHAL Kanunu’na aykırılık suçundan dava açıldı. Ardından öğrenim kredisi kesilen Çırak mahkemeye başvurdu.

Ankara 10. İdare Mahkemesi, Çırak’ın başvurusunu haklı buldu ve kararı iptal etti. Kararda, eylemin ifade ve toplantı özgürlüğü dışında kaldığına dair bir tespitte bulunulmadığı vurgulandı. Mahkeme “Öğrenim kredisinin kesilmesini gerektiren sebepler arasında sayılmadığı açık olmakla beraber, idarece iddia edildiği üzere eylemin anarşi ve terör eylemleri kapsamında ya da öğrenim özgürlüğünü ihlal edici direniş, boykot, işgal ve bunun gibi davranışlar kapsamında değerlendirilmesine olanak bulunmamaktadır.” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

ODTÜ’liler şenliklerinden de Devrim Stadyumu’ndan da vazgeçmiyor!

ODTÜ öğrencileri, geleneksel Bahar Şenlikleri’nin 2 güne indirilmesi ve Devrim Stadyumu’nun yasaklanmasına karşı başlattıkları eylemleri Rektörlük önündeki nöbetle sürdürüyor