Alevi oldukları için tehdit edildiler, polis ‘kötü bir şey değil’ dediİzmir Çiğli’de duvarına 3 hilal çizilip, “defolun, Alla hu Ekber” yazan vatandaşa polis, “Bu topraklarda yaşıyorsun. Kötü bir şey değil bunlar’ dedi


İzmir’in Çiğli ilçesi Yakakent mahallesindeki evinin duvarına 3 hilal çizilerek ‘Defolun’ ve ‘Allahu Ekber’ yazıları yazılan inşaat işçisi Sinan Can, polisin bu gelişme karşısındaki ideolojik ve hasmane tutumunu da anlatarak, bu nedenle yaşadıklarına ilişkin herhangi bir suç duyurusunda bulunmak yerine basınla paylaşmayı uygun gördüğünü vurguladı.

İki çocuğu ve eşiyle birlikte bir buçuk yıldır yaşadığı evin duvarına yazılan nefret ve tehdit ifadeleri için polise gittiğini, fakat polisin kendisine ‘Bu topraklarda yaşıyorsun. Kötü bir şey değil bunlar’ dediğini aktaran Can, daha önce de motosikletinin yakıldığını, yanığının eve de sıçradığını ve polisin bu olayın da üzerini kapattığını aktardı.

Dersimli bir Kürt Alevi olan Can bu kimliği dolayısıyla yaşadığı mahallede baskı, tehdit ve hakaretlere maruz kaldığını çeşitli örneklerle Evrensel’e anlattı.

Çizimin geçtiğimiz hafta bir gece yarısı yaşandığını dile getiren Can, “Büyük ihtimalle biz uykudayken yapılmış. Sabah kapıyı açtığımda böylesi yazı ile karşılaştım. Çevremizde oturanlar genellikle iktidara yakın görüşteki kişiler. Sadece siyasi konular değil, herhangi bir konuda, binayla ilgili bir sorunla ilgili konuştuğumuzda bile Dersimli olmamdan kaynaklı bir takım mafyavari tehditkar konuşmalara maruz kaldım.

Sudan sebeplerden dolayı bile sorun yaşıyorduk. Son olarak seçim döneminde siyaset konuştuğumuzda binaya Türk Bayrağı, 3 hilalli bayrak asacaklarını dile getiriyorlardı. Binanın dış cephe yalıtım işlerini yapan Kürt işçiler için ‘bunlar Kürt vatan haini, bunlara ekmek vermeyeceksiniz’ dedikleri oluyordu.  Çoğu zaman tartışmamak için haklısınız deyip geçiştiriyordum” dedi.

“Bir yerden güç aldıkları için rahatlar”

Konuyu karakola taşıdığında yaşadıklarına da değinen Can, “‘Çizilenleri söylediğimde bana ‘Bu topraklarda yaşıyorsun. Kötü bir şey değil bunlar’ dediler. Yaklaşımlarından dolayı ve şikayetimin sonuçsuz kalacağı için gelip inceleme yapmalarını istemedim. Daha öncesinde bir gece motorum yakıldı ve yangın eve sıçradı. Bundan dolayı bile beni suçladılar. Yangın olayında bile üzerini örttükleri için bir çözüm bulacaklarını düşünmüyorum. Ondan dolayı konunun basına yansımasını istedim. Savcının tedbir aldığı kadın bile ölüyor.

 Ben sesimi bu şekilde duyurabilirim. Bilinmesini istiyorum. Bir yerlerden güç aldıkları için bu kadar rahatlar. Eşim ve çocuklarım sürekli sokakta. Ailem açısından tedirginim. Ben yokken zarar verebilir, gerek psikolojik gerek fiziksel olarak. Benim kimseyle bir sorunum ve hasmım yoktur. Kardeşçe yaşamak dışında bir düşüncem yok.” diye belirtti.

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir