Cumartesi Anneleri 708. haftada da polis ablukası altındaCumartesi Anneleri, 708. haftada Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir’in akıbetini sordu


Cumartesi Anneleri bu hafta Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir’in akıbetini sordu. 9 haftadır Galatasaray Meydanı’na girişleri engellenen anneler, bu hafta da İHD önündeydi. Eyleme HDP’li vekillerden Oya Ersoy ve Ali Kenanoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve çok sayıda destekçi katıldı.

Açıklamada ilk olarak söz alan Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak, Galatasaray Meydanı’nın 9 haftadır Anayasa’ya aykırı şekilde kendilerine kapatıldığını belirterek, “708. haftamızda AKP iktidarının uluslararası yargı karşısında hakikati kabul ettiği ancak bugüne kadar hukukun dışında durarak yükümlülüklerini yerine getirmediği kayıp dosyalarından birini kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Ocak, Anayasa’nın 34. Maddesiyle barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının güvence altına alındığını hatırlatarak, “Anayasa bu madde ile bireylerin ortak düşüncelerini birlikte savunmalarım ve başkalarına duyurmak için bir araya gelmelerini bir hak olarak niteler ve güvence altına alır. Anayasa Mahkemesi içtihatları da barışçıl gösteri veya basın açıklamalarının ilke olarak cezai yaptırım tehdidine maruz bırakılamayacağı yönündedir” dedi.

Ocak, “Bizim yaşadığımız haksızlık ve adaletsizlikler hakkında kamuoyunu bilgilendirme ve çözüm yollarını göstermek üzere 699 hafta boyunca Galatasaray’da gerçekleştirdiğimiz basın açıklamalarımız dokuz haftadır engellenmektedir. Kamu gücünü kullanan bütün organların ortak amacı, temel hak ve özgürlüklerin korunması ilkesi olmasına rağmen devleti yönetenler, kamu gücünü ve imkanlarını bize karşı nefretin ve şiddetin aracı olarak kullanmaktadır” şeklinde konuştu.

Ocak son olarak hakikat ve adalet talepleri gerçekleşene kadar kayıplarını aramaktan ve Galatasaray’dan vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Ocak’ın ardından söz alan Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun ise, “Galatasaray’ı yasaklayanları kınıyorum. Bizi bu sokağa neden tıkıyorsunuz. Bu zamana kadar Galatasaray bize neden yasaklandı? Biz kimseye 23 yıldır zarar vermedik. Eğer hukuktan, insan haklarından bahsediliyorsa dönüp bakmalıdırlar. Acımıza rağmen kimseye hakaret etmiyoruz, şiddet uygulamıyoruz. Kayıplarımızı aramaktan asla vazgeçmiyoruz. Eğer bu ülkede hukuktan bahsediliyorsa kayıplara dönüp baksınlar. Bu insanlar siyasetle uğraştığı için gözaltına alındı. Biz bunların hesabını yetkililerden soruyoruz. Onlar yargı önüne çıkana kadar biz hesap soracağız. Ne Galatasaray’dan ne de kayıtlarımızdan vazgeçmiyoruz” dedi.

Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe ise, “700 haftadan itibaren Galatasaray bize yasaklandı. Galatasaray’da olmamız engellenemez. Hukuk evrenseldir, kendilerini hukukun üstünde görmesinler. İç hukuk yollarını tükettik, AİHM’e gittik Anayasa Mahkemesi’ne gittik. Biz hiçbir zaman haklı davamızdan vazgeçmedik. Burayı bile küçücük bir çembere hapsetmeye çalışıyorlar. Biraz vicdanınız sızlasın” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!