“Tütün” müstehcenmiş!



Dimitır Dimov’un “Tütün ” adlı kitabı “müstehcen” sayılarak tutsaklara verilmedi.


3. Hava limanı eylemleri sırasında gözaltına alınarak tutuklanan İnşaat İşçileri Sendikası Basın Sözcüsü Uğur Karadaş’a gönderilen ve dünya devrim klasiklerinden olan Tütün adlı roman “müstehcen” olduğu gerekçesiyle verilmeyerek ret edildi.

Dimitır Dimov’un Edebiyat Armağanı 1. Ödülünü kazanan romanı, Bulgaristan tütün işçilerinin yaşamı üzerinden endüstrinin çarklarına kapılmış, ezilen, ezen insanları tüm yalınlığıyla anlatıyor. Aynı zamanda sömürüsüz bir dünya için mücadele eden devrimcileri, onların mücadele biçimlerini tarihe bir not olarak düşüyor. Onun bu romanını belki de bu kadar eşsiz yapan şey insanların bulundukları toplumsal koşullar içinde şekillendiğini, saf “iyi” ve saf” kötü”nün olmadığını oldukça vurucu bir şekilde ortaya koymasından kaynaklanmakta.

Tutsaklara kitap ulaştırmanın aslanın ağzından lokmasını almak kadar zor olduğu Silivri 7 No’lu Kapalı Cezaevi idaresi böyle bir kitabı, “müstehcen” diyerek içeri almadı!

Bu tutumun kendisi çok şey anlattığı için başka da söze gerek yok sanırız.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!