Ankara ve İstanbul’da Baro seçimleri devam ediyorAnkara ve İstanbul Baro seçimlerinin gerilimli ilk gününden sonra bugün oylama yapılıyor, dünkü gerilim bugüne de bir şekilde taşındı


Ankara Barosu’nun 65’inci Olağan Genel Kurulu’nun ilk günü olan dün kendilerini Baroda Birlik ve Milliyetçi Avukatlar Grubu olarak tanıtan sivil faşist ekibin adayı Gencer Özdemir ve dışardan geldikleri anlaşılan bir güruh devrimci-demokrat-ilerici avukatlara saldırmış, yoklamaya katılmayarak seçimin yapılmasını 5 saat boyunca kilitlemişlerdi.

Bu gelişmeler nedeniyle oy verme işlemi bugüne sarkan Ankara Barosu Genel Kurulu, polis ve güvenlikçi yığınağı altında devam ediyor.

41 bin üyesiyle dünyanın en büyük barolarından biri olan İstanbul Barosu da yeni başkanını bugün seçiyor. Dün Haliç Kongre Salonu’nda toplanan Genel Kurul, bugün aynı salonda kurulan sandıklarda yapılacak oy verme işlemiyle devam ediyor.

Çok sayıda adayın sözkonusu olduğu seçim işlemleri İstanbul’da da gergin bir atmosferde gerçekleşiyor. Genel Kurul’un dünkü ilk gününde de AKP’li adayın konuşması sırasında devrimci-demokrat avukatlar salonda avukatlar dışında kişiler olduğunu belirterek, bu duruma itiraz edince arbede yaşanmıştı.

Bu arada dün Ankara’da yaşanana benzer olayların sözkonusu olabileceğine dair de çeşitli emareler sözkonusu.

Cumhuriyet yazarı Rıfat Doğan’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım da bunu gösteriyor. Doğan paylaşımında “Ankara Barosu seçimlerinde milliyetçi ekip solcu avukatlara saldırdı. İstanbul’da ise AKP’li grubun adayı Turan Canbolat’ın adamları bugün İstanbul Barosu genel kurulunun yapıldığı Haliç kongre merkezi önüne gelmiş” diye belirtti.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir