Liseliler tacize “ses çıkarıyor”Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde öğrencisini taciz eden coğrafya öğretmeni öğrenciler tarafından protesto edildi, öğrenciler derslere girmedi


İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde coğrafya öğretmeni S.D.’nin Eylül isimli öğrencisini taciz etmesi, geçen sene mezun olarak bu sene üniversiteye başlayan öğrencinin şikayeti üzerine yargıya taşınmıştı.

Bianet’e konuşan Eylül, ailesiyle savcılığa verdikleri suç duyurusunda ‘bilgileri dâhilinde olmasına rağmen suçu adli makamlara bildirmeyen’ okul idaresinden de şikâyetçi olduklarını ifade etti. Okul idaresi hakkında ayrı bir soruşturma başlatılması bekleniyor. Karakolda suçlamaları reddeden S.D., ifadesinde “19 yaşında konuşamayan, yürüyemeyen bir kızım var. Moral için zaman zaman grup içinde öğrencilerim ziyaretime gelmiştir. Bu konuşma da bununla ilgilidir.” demişti.

Tacizin ortaya çıkmasından sonra öğretmen S.D.’nin görevine devam etmesi üzerine öğrenciler dersleri boykot etti. Okul içerisinde eylem yapan öğrenciler, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarıyla durumu protesto etti. Söz konusu öğretmenin ise olaylar sonucunda kendini öğretmenler odasına kilitlediği öğrenildi.

Dersleri boykot eden KMAL öğrencileri bir de açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Okulumuzda maalesef bir taciz vakası ve tacizci bir hoca mevcuttur. Kendisi hala görevdedir ve zamanında yaptıklarını şu an da zaman zaman yaptığı kulaktan kulağa dolaşagelmektedir, bilinmektedir. Okulun öğrencileri olarak buna sessiz kalmamız asla ama asla mümkün değildir. Herkesi duyarlı olmaya ve bu durumda ani refleksif olarak gerçekleşebilecek her olay ihtimaline karşın, şiddetle karşı çıkmaya ve karşı gelenlerle beraber olmaya çağırıyoruz.”

Dün gece öğrencilerin Twitter üzerinden #TacizVarSesÇıkar üzerinden başlattıkları kampanya kısa sürede yüzlerce insana ulaştı.

Bir öğrenci ise Twitter hesabından yayınladığı mesajda kendisinin de aynı durumu yaşadığını “Biz Eylül ile aynı okuldaydık. 3 sene önce bahsi geçen failin dersime girmesiyle şahit olduğum tacizler doğrultusunda idareye gittiğimde ‘engelli kızı var’ denilerek bir şey yapılmamıştı.” ifadeleriyle anlattı, Eylül için dayanışma çağrısında bulundu.

Başka bir öğrenci de paylaştığı mesajda “Siz taciz edeceksiniz kadınlar susacak yok artık öyle değil. Mücadele ediyoruz: sokaklarda, meydanlarda, adliyelerde, her yerde, her zaman. Biliyoruz ki yalnız değiliz, kadın kardeşlerimiz var. Birlikte çok daha güçlüyüz.” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu