EMİS sözleşmesi anlaşmayla sonuçlandıBirleşik Metal-İş ile EMİS arasındaki sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı. 2 bin 500 işçiyi ilgilendiren 2 yıllık sözleşmeyle ücretlere ortalama yüzde 24 zam alındı.


Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) üyesi işletmelerle Birleşik Metal İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi anlaşma ile sonuçlandı. BMİS’in dün açıkladığı sonuca göre 2500 işçiyi ilgilendiren 2 yıllık sözleşmede ücretlere ortalama yüzde 24 oranında zam yapıldı.

Sözleşme EMİS üyesi, GRİD SOLUTİONS ENERJİ ENDÜSTRİSİ A.Ş., ABB ELEKTRİK SANAYİ A.Ş., SCHNEİDER ELEKTRİK SAN. VE TİC. A.Ş. Ve SCHNEİDER ENERJİ ENDÜSTRİSİ SAN. VE TİC. A.Ş. işletmeleri kapsıyor.

BMİS’in açıklamasına göre anlaşma ile ücretlerde ilk 6 aylık dönem için yüzde 24 oranında ücret artışı yapıldı. Sendika bu oranın işyerleri arasında değişiklik göstermekle birlikte ortalamada net 800 TL ücret zammı anlamına geldiğini belirtti.

Açıklamaya göre ikinci ve dördüncü altışar aylarda enflasyon oranında ücret artışı yapılırken, ücret zamları üçüncü altı aylık dönemde enflasyon artı 2 puan şeklinde uygulanacak.

Sözleşmeyi bugüne kadar Türkiye’de yapılan en iyi sözleşme olarak tanımlayıp, EMİS patronlarına da teşekkür ettiği açıklamasında BMİS, sözleşmenin diğer boyutlarıyla ilgili olarak da şunları belirtti:

Sosyal haklarda ise sözleşmenin birinci yılında yüzde 35 oranında artış yapıldı. Sosyal haklara sözleşmenin ikinci yılında enflasyon artı 2 puan şeklinde artış uygulanacak. Sosyal haklar içerisinde yer alan Bayram, İzin ve Yakacak kalemlerinde yapılan artış aylık net 74 TL olarak yansıyacak.

 

Bu dönem yapılan toplu iş sözleşmesi ile bazı yeni haklar da elde edildi. Toplu sözleşme ile bazı işyerleri için prim alınırken, tüm işyerlerine yönelik her yıl için net 300 TL’lik alışveriş çeki de alındı.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.