Mahle Piston’da grev kararı asıldıBirleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu İzmir’de kurulu bulunan Mahle Piston’daki toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca dün grev kararı asıldı, 55 gün içinde uzlaşma sağlanamazsa greve gidilecek


İzmir Ege Serbest Bölgesi’nde kurulu bulunan Alman sermayeli otomotiv pistonu fabrikası Mahle Piston’da toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca, dün grev kararı asıldı. Tarafların 55 gün içerisinde uzlaşamaması halinde, işçiler üretimi durdurarak greve çıkacak.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın (BMİS) örgütlü olduğu fabrikada 550 işçi çalışıyor.

TİS görüşmelerinde BMİS ücretlere yüzde 30 oranında zam talebinde bulunurken, fabrika yönetimi yüzde 23’te ısrar etti. Sözkonusu firma, dünyanın çeşitli bölgelerinde üretim yapan önemli fabrikalardan biri.

Grev kararının asıldığı eylemde konuşan BMİS İzmir Şubesi Başkanı Ali Çeltek, istedikleri artış oranının yüksek olmadığını dile getirdi. Çeltek, “Son dönemde yaşananlar ile işçilerin alım gücünün düşmesi, çalışanlarda çok ciddi bir tahribata yol açtı. Bizler de işverenlerden işçilerin eriyen maaşlarına karşı makul bir talepte bulunduk. İşçilerin insanca yaşayabileceği ücretler talep ediyoruz. İşveren bu talebimize yanaşmadı” diye konuştu.

İşçilerin zor şartlarda geçimlerini sağladığını belirten Çeltek, patronların, çalışanların sesine kulak vermesini istedi. “Ülkedeki şartlar ortada. Bu işçiler, fabrikaların bel kemiği. Hayatlarını sürdürmelerini sağlayacak olan ücret artışlarının kabul edilmesini istiyoruz” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”