‘Dr. Asuman Doğan yalnız değildir!’Ankara Tabip Odası, Dr. Asuman Doğan’ın FETÖ operasyonu kapsamında bugün sabah gözaltına alınmasına karşı yaptığı açıklamada, Doğan’ın derhal serbest bırakılmasını istedi


Ankara Tabip Odası (ATO), 2014- 2016 yılları arasında ATO Yönetim Kurulu üyesi olan Dr. Asuman Doğan’ın bugün (26 Ekim 2018) saat 07:00 sularında gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Doğan’ın siyasi kimliği bilindiği halde FETÖ operasyonu kapsamında gözaltına alınmasını “bir garabet” ve iftira olarak tanımlayan Oda’nın açıklamasında şunlar ifade edildi:

Ev ve işyeri adresi belli olan, çağrıldığında savcılığa gidebilecek bir hekimin hafta sonuna denk getirilerek gözaltını uzatmaya dayalı bu girişim hukukilik ve ahlakilikten uzak, eziyete yönelik bir uygulamadır.

 

Dr. Asuman Doğan barış bildirisine imza atarak demokratik bir ülkede barış içinde yaşamayı talep ettiği için 29 Nisan 2017  tarihinde 689 KHK ile kamu görevinden çıkarıldı. Dr. Asuman Doğan,  demokratik kitle örgütleri içinde ATO ve SES bünyesinde halkın sağlığı ve çağdaş laik bir eğitim için mücadele veren ve demokratik kimliğiyle bilinen toplumsal sağlık muhalefet mücadelesi bilinen bir arkadaşımız ve meslektaşımızdır. Bu kez Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir FETÖ operasyonunda gözaltı uygulaması ve bir iftiraya maruz kalması garabettir. 

İktidar gücünü ellerinde tutanların muhalifleri yıldırmak, gözdağı vermek ve toplumu sindirmeye çalışma girişimidir bu.

 

Ekonomik krizin derinleştiği, işçi cinayetlerinin artık üstünün örtülemediği, basın ve toplum üstünde baskıların artırıldıği bir dönemde, yerel seçimler yaklaşırken iktidarın muhalifleri susturma girişimidir bu aynı zamanda.

 

Dr. Asuman Doğan yalnız değildir. Haksız hukuksuz uygulamalarla işinden edilen meslektaşımız şimdiyse yeni bir eziyetle karşı karşıya kalmıştır. Ankara Tabip Odası olarak yönetim kurulumuzun eski bir üyesi olan Dr. Asuman Doğan’ın hukuki sürecini yakından izlemekteyiz. 
Bu hukuki isabetliliği olmayan karardan vazgeçilerek, Dr. Asuman Doğan hemen serbest bırakılmalıdır.

Ankara Tabip Odası

Ayrıca Kontrol Et

Ataman tipi örgütçülük -II

Ataman, o dönem bizim çizgimizi ve politikalarımızı iyi kavrayan, bunu hayata geçiren, militan bir pratik ve teori ilişkisini kendisinde cisimleştirmiş, o politikaları uygulamakla kalmayıp geliştiren bir insan olarak bilincimde yer etti.