709. hafta…Cumartesi anneleri gözaltında kaybedilen Hüseyin Toraman’ın akıbetini sormak için biraya geldi


Cumartesi anneleri 709. haftada gözaltında kaybedilen Hüseyin Toraman için bir araya geldi. Polisin Mis Sokağı’nı bütünüyle kapattığı ve gözaltı araçlarıyla yığınak yaptığı görüldü.

İstanbul İHD binası önünde toplanan kitlenin görüntüsünü almaya çalışan polislere gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız Yıldız “Siz kendi ayıbınızı çekiyorsunuz. Saraylara sığmayanlar, bizi buraya sığdırmaya çalışıyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Basın açıklamasını okuyan İkbal Eren, Hüseyin Toraman’ın 27 Ekim 1991 sabahı İstanbul/Kocamustafapaşa’da ki evinin önünden Beyaz Toros’ta bulunan silahlı sivil polisler tarafından kaçırıldığını belirterek, olayın mahalleli, esnaf ve Toraman’ın eşinin gözü önünde gerçekleştiğini belirtti.  O dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar’ın aileye “Oğlunuz emniyettedir, merak etmeyin” dediğini, ancak daha sonra gözaltında olduğunun kabul edilmediğini belirten Eren,  27 yıldır ondan bir daha haber alınamadığını söyledi.

Oğlunun bulunması için dönemin Başbakan’ı Süleyman Demirel’le görüşen Hatice Toraman’a Demirel: “Oğlun cebimde mi ki çıkarıp vereyim” dediğini aktaran Eren, açılan soruşturmaların zamanaşımı bahanesiyle kapatıldığını belirtti. Hüseyin Toraman dosyasında cezasızlığın sonlandırılmasını isteyen Eren, Galatasaray’dan vazgeçmeyeceklerini bir kez daha vurgulayarak konuşmasını tamamladı.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti