‘UYARIYORUZ’İnşaat-İş, 3. Havalimanı’nın tamamlanmadan açılmasının yeni kaza ve felaketlere davetiye çıkarmak anlamına geldiğini vurguladığı bir açıklama yaptı


İnşaat-İş, ‘UYARIYORUZ’ başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada doğanın tahribi ve akan işçi kanları pahasına yükselen 3. Havalimanı’nın tamamlanmadan açılmasının yeni kaza ve felaketlere yol açacağını vurgulayarak, şunları belirtti:

İstanbul’un ciğeri olan Kuzey Ormanları’nın tahribi yanında bugüne kadar kesin sayısı bilinmeyen inşaat işçisine mezar olan  3. Havalimanı projesi yeni kaza ve felaketlere gebedir.

 

İnşaatın 3’te 2’si tamamlanmadığı halde sırf gösteriş uğruna 29 Ekim’de göstermelik bir show yapılacak. Asıl açılış için verilen tarih ise 1 Ocak 2019. Ancak o şantiyedeki inşaatın o tarihe kadar da bitmesi mümkün değil. Çünkü şu Ekim ayı itibariyle 18 pistten sadece ikisi tamamlanmış durumda. Henüz yarısı bile bitmemiş olan yolcu salonları ve diğer hizmet binalarının inşası da o tarihe kadar zor tamamlanır. Projenin şu anki toplam gerçekleşme oranı yüzde 50’nin altında.

 

İnşaatı bile tam bitmemiş olan o havaalanını 1 Ocak 2019’da açmakta inat ve ısrar edilecek olursa, bu acele yüzünden bugüne kadar dökülen işçi kanlarına yenileri eklenmekle kalmayacak, havacılık kazalarına da davetiye çıkarılmış olacak. Şöyle ki;

 

Ocak ayı, kış koşullarının en sert yaşandığı bir ay. Kar, buz, yağmur-çamur yanında sert rüzgarların esme olasılığı en yüksek ayların başında gelir. Üstelik rant uğruna doğanın canına okunan o havaalanı, Karadeniz rüzgarlarına açık bir alanda inşa ediliyor. Ağır kış koşullarında yeni bir havaalanına ilk kez inecek pilotların karşılaşacakları risklerin normalden çok daha fazla olacağı ortada.

 

Yapımı planlanan pistlerin çevresinde halen çok sayıda rüzgar enerjisi (RES) direği bulunuyor. Bunlar uçuş güvenliği açısından büyük bir risk kaynağı. Yoğun bir sis, yağmur ya da kar yağışı nedeniyle pistleri pas geçecek olan uçaklar için bu direkler birer tuzak.

 

Şu an devrede olan Atatürk Havalimanı’ndaki bütün hassas cihazların TIR’larla 45 saat içinde 3. Havalimanı’na taşınması planlanıyor. Bu TIR’lardan birinin kaza yapması ya da başka bir aksilikle karşılaşılacak olursa kimi ekipmanlar monte edilmeden yapılacak iniş ve kalkışlar sırasında kazalara davetiye çıkarılmış olacak.

 

Bunlar ilk bakışta akla gelen belli başlı riskler.

 

İnşaat-İş Sendikası olarak kamuoyunu uyarıyoruz:

 

Doğanın katli ve işçi kanı üzerine inşa edilen 3. Havalimanı projesinin, sırf Erdoğan iktidarının gösteriş merakı uğruna yeni felaketlere neden olmasına sessiz ve seyirci kalmayın!..

 

İNŞAAT-İŞ

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.