Hambach Ormanı için tren yolunu işgal ettilerHambach Ormanı’nın kalan kısmını korumak için yüzlerce kişi 40 bin ton kömürün geçeceği tren yolunu işgal etti


Almanya’da 12 bin yıllık Hambach Ormanı’nın kalan kısmındaki ağaçların kurtarılması için binlerce kişinin katılımıyla protesto eylemleri düzenlenmişti. Şimdi ise yüzlerce gösterici ormana giden ve kömür taşıyan tren yolunu bloke etmek için rayları işgal etti.

Tehdit altındaki Hambach Ormanı’nda kalan 200 hektarlık alandaki ağaçların kurtarılması talebiyle bir araya gelen göstericiler rayları işgal ederek 40000 ton kömürün geçişini engellediklerini belirtiyor. Ormanın, Alman enerji firması RWE’nin linyit madenini genişletmek için yok edilmesi planlanıyordu. RWE ise en çok kirlilik üreten firmalar içerisinde Avrupa’da üçüncü.

Ellerinde “Sınırları, patriyarkayı, ırkçılığı, homofobiyi, kapitalizmi yakın kömürü değil!” yazılı pankartlarla bir araya gelen yüzlerce işgalci, polisin müdahalesine rağmen raylara ulaştı. Geceyi raylarda geçiren ve sayılarının bini geçkin olduğu tahmin edilen göstericiler, soğuk havayla mücadele ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.