Sinagoga ırkçı saldırı: 11 ölü 6 yaralıABD’nin Pittsburgh kentinde bir sinagoga düzenlenen ırkçı silahlı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti


ABD tarihinin en kanlı Yahudi katliamını gerçekleştiren antisemitist saldırgan Robert Bowers, gözaltında.

Bombalı paket terörünün ardından ABD dün sabah yine silahlı bir saldırıya tanık oldu. Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh kentinde muhafazakâr Yahudilerin gittiği Hayat Ağacı Sinagogu’nda gerçekleşen katliamda 11 kişi hayatını kaybetti.

AP haber ajansına göre; içeride bulunan 80 kişinin 11’i hayatını kaybetti, 4’ü polis 6 kişi ise yaralandı. Saldırganın kimliği 46 yaşındaki Robert Bowers olarak açıklandı. Bowers, saldırının ardından yaralı şekilde polise teslim oldu.

Görgü tanıkları, saldırganın sinagoga girdikten sonra “Bütün Yahudiler ölmeli” diyerek rastgele ateş açtığını kaydetti. Saldırı sırasında sinagogta sünnet töreni yapılıyordu.

Sinagogdaki saldırıyı bir makineli tüfekle gerçekleştiren vahşi saldırganın ayrıca yanında üç tabanca taşıdığı belirlendi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanı Bob Jones, sinagogun içinin 22 yıllık kariyerinde gördüğü en dehşet verici olay yeri olduğunu söyledi. Bu sabah Bowers’ın evinde arama yapan FBI’ın kayıtlarında saldırganın herhangi bir suç kaydı ise yok. Gizli servis, katliamı bir ‘terör saldırısı’ değil, bir ‘nefret saldırısı’ olarak araştırıyor.

Irkçı-faşist saldırgan Bowers, 29 ayrı suçtan yargılanacak. Bunlar arasında cinayet ve ateş açma gibi suçlar var.

 

 

“Gözlerinizi açın, geliyorum!”

Saldırganın, sosyal medya hesaplarındaki Yahudi karşıtı paylaşımları dikkat çekti. Bowers saldırıdan tam 2 saat önce, ABD’deki Yahudi göçmenlere yardım eden HIAS derneğinin websitesine, “İşgalcileri bizi de öldürmeleri için buraya getirmekten hoşlanıyorsunuz. Burada oturup kendi insanımın katledilmesini izleyemeyeceğim. Gözlerinizi açın, geliyorum!” yorumunda bulunmuştu.

Pittsburgh saldırısı sonrasında sinagog ve çevrelerinde güvenlik önlemleri arttırıldı. Ayrıca kentte 31 Aralık’a kadar resmi binalardaki bayraklar yarıya indirilecek.

Kentte yaşayanlar akşam saatlerinde saldırıya karşı sokağa indi. Meydanda toplananlar mumlar yaktı, kurbanlar için dua etti. Bazı kent sakinleri gözyaşlarını tutamadı. İsrail’de ise Tel Aviv belediyesi Amerikan bayrağı renklerine büründü.

 

Trump: “İdam Edilmeli”

Olayın hemen ardından ırkçı söylemleriyle tanınan ABD Başkanı Donald Trump, “Gelişmeleri takip ediyorum. Tanrı hepimizi korusun” diye tweet attı. Trump, daha sonra Indianapolis’e gitmeden önce Andrews Hava Üssü’nde yaptığı açıklamada saldırıyı kınadı. Sinagogda silahlı koruma olmamasını eleştiren Trump, “Saldırı belki de önlenebilirdi” dedi. Ancak daha sonra, saldırganın idam edilmesi gerektiğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da saldırıyı “anti-Semitik vahşet” diye niteledi.

 

Ayrıca Kontrol Et

Fransa’da havaalanlarında grevler

Fransa’da grevden kaynaklı çok sayıda uçuş iptal edildi