Atina’da lise öğrencileri polisle çatıştıYunanistan Eğitim Bakanlığı’nın üniversite sınav sisteminde değişiklik önerisi öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı. Yasa tasarısının sınav yükünü artıracağını ve eleştirel düşünceyi zedeleyeceğini söyleyen öğrenciler sokağa indi.


Yunanistan’ın başkenti Atina’da üniversite sınavı sisteminin değişmesini protesto eden lise öğrencileri polis arasında çatışma çıktı. Barışçıl başlayan protesto gösterisi, öğrencilerin Atina’nın göbeğindeki parlamento binasına yaklaşmasıyla şiddete döküldü.

Bir grup gösterici polis saldırısına taş ve molotof kokteyli atarak yanıt verdi. Polis ise gözyaşartıcı gaz kullandı.

Yunanistan Eğitim Bakanlığı’nın reform adı altında hazırladığı yasa tasarısı, lisenin son yılındaki müfredatın değiştirilmesini öngörüyor. Aynı zamanda, şu an öğrencilerin üniversitede seçeceği alandan bağımsız olarak herkese aynı soruların sorulduğu üniversite giriş sınavında da değişiklik öneriyor. Öğrenciler ise böyle bir yasanın sınav yükünü artıracağı ve eleştirel düşünceyi zedeleyecek bir sistem oluşturacağı görüşünde.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Irkçıların Zaferi ve Neoliberalizmin Çöküşü

AP seçimleri merkez partilerin ırkçı politikaları daha fazla benimsemeye başladığını ve popülist söylemlerin normalleştiğini gösteriyor.