10 Ekim Anıtı’na saldırı protesto edildi10 Ekim-Der, katliam anıtına saldırıyı protesto etti, suç duyurusunda bulunulacak


Geçtiğimiz günlerde kendilerine “Milli Türk Talebe Birliği” diyen bir grup ırkçı-faşist tarafından Ankara Katliamı Anıtı’na saldırı düzenlenmişti. Saldırganlar amblemlerini anıtın üzerine boyamış, “Barış” kelimesine duydukları tahammülsüzlükle kelimenin üstünü çizmişlerdi. Bugün, Ankara Tren Garı katliamında yaşamını yitiren 103 kişinin isimlerinin bulunduğu anıta yönelik saldırıyı protesto eden 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, saldırganların yakalanmamasına tepki göstererek, suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

10 Ekim – Der, Ankara Tren Garı’nda IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonucu yaşamını kaybeden 103 kişinin isimlerinin bulunduğu sembolik 10 Ekim Anıtı’na, Milli Türk Talebe Birliği tarafından yapılan saldırıyı basın açıklamasıyla protesto etti.

Katliamın gerçekleştiği Ankara Tren Garı önünde yapılan açıklamaya çok sayıda sendika temsilcisi, siyasi kurum ve emek örgütleri katıldı.

Katliamda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından açıklamayı 10 Ekim-Der Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun yaptı. Mehtap, MTTB tarafından yapılan saldırının her zaman yapılan saldırılardan farklı olduğunu söyledi. Anıta ilk defa bu kadar kapsamlı zarar verildiğine dikkat çeken Mehtap, mobese kameralarına, fotoğraflara rağmen saldırganların bulunup cezalandırılmamasına tepki gösterdi.

Katliamdan bu yana anıta yönelik 4 saldırı gerçekleştiğini ifade eden Mehtap, “10 Ekim 2015’ten önce burada yeterli güvenlik önlemi almayan Emniyet, Ankara Valiliği sonraki süreçte de kamera kayıtlarına rağmen saldırıları, eylemleri engelleyemedi” dedi.

Mehtap sözlerine şöyle devam etti “Katliamın yıl dönümünün üzerinden 16 gün geçe yapıldı. En hassas olduğumuz Ekim ayında yapıldı. Bunun bir provakatif eylem olduğunun da farkındayız. Bu zamana kadar ki hiçbir eylemi, saldırıyı hayatını kaybeden 103 insana yapılan hiçbir haksızlığı kabul etmiyoruz. Ölüm hakkını çiğneyen, yaşam hakkını ihlal eden bir katliam sonrasında buradaki fotoğraflara yapılmış en ufak bir çiziği bile kabul etmiyoruz. Hayatını kaybedenlerin hatıralarına dönük yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Burada anıt yapılmasına dair bir takım girişimlerimiz devam ediyordu. Ama üçüncü yılında hayatını kaybedenlerin o gün, katliamın anılmasına dair idare tarafından, devlet tarafından bırakın bir anıt yapılmasını, mevcut anıtın dahi korunmamasının da altını çizip tarihe şerh düşüyoruz. Bu tahammülsüzlüğün belli bir sınırı aştığını düşünüyoruz.”

Mehtap son olarak, “Suç duyurusunda bulunacağız ve cezai sürecin tamamını takip edeceğiz. Bunu teşhir etmeye devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.