Almanya’da uçlarda toplaşan siyasetAlmanya’da eyalet seçimleri bazında “sol” partiler ile ırkçı faşist AfD oylarını katladı


YAŞANACAK DÜNYA

Siyasette uçlarda birikimin seçimler bazında en bariz yaşandığı ülkelerden birisi Almanya. Dünya çapında yaşanan sistem krizlerinin dışavurumlarından biri olarak ortaya çıkan bu durum; Bayern eyaletinden sonra Pazar günü Hessen’de gerçekleşen eyalet seçimlerinden de Merkel‘in CDU‘su tarihinin en kötü oy sonuçlarından birini aldı. Seçimlerde merkez sağ partiler gerilerken, “Sol” partiler ve ırkçı faşist AfD oylarını artırıyor. Bunun üzerine Başbakan Angela Merkel, partisinin Aralık’taki kongresinde aday olmayacağını açıkladı.

SPD Başkanı Andrea Nahles ise, Pazar akşam yaptığı açıklamada hükümetin daha iyi işleyişi için garantiler verilmezse koalisyondan çekilecekleri tehdidini savurdu. Nahles, “Hükümetin içinde bulunduğu durum kabul edilemez” dedi.

Hessen Eyaleti’nde Angela Merkel’in partisi CDU oyların yüzde 27’sini alarak birinci parti olsa da, 2013’deki seçimlere göre 10 puanlık bir gerileme yaşadı. Koalisyon ortağı SPD de benzer bir gerileme ile yüzde 19.8 oy aldı.

Seçimler hem CDU hem de sosyal demokrat SPD için ağır bir kayıp oldu. Yeşiller, hızlı yükselişle oy oranını ikiye katlayarak yüzde 19.8’e yükselirken, yüzde 13.1 oranında oy elde eden faşist AfD bu seçimlerle, son bölgesel parlamentoya da girmiş oldu.

Hessen seçimleri, 15 gün kadar önceki Bavyera seçimlerindeki eğilimi de doğruladı. CDU’nun kalelerinden Bavyera seçimleri Berlin’deki büyük koalisyona ciddi bir uyarı göndermişti. CDU ve SPD seçimlerde cezalandırılırken, Yeşiller ve AfD başta gelen iki parti olmuştu.

Hessen bölgesel parlamentosuna altı partinin girmesi, Alman siyasetinin atomlarına ayrılması olarak değerlendiriliyor.

Gelen yorumlar
Seçimlerin Merkel hükümetinin de sonu olacağı, genel seçimlere yol açacak ve çok büyük bir ihtimal olarak Başbakan’ın siyasi kariyerine de son vereceği en çok yapılan yorumlar arasında.

Süddeutsche Zeitung gazetesi “Merkel’in durumu ciddi. Soru şu; yakında Merkel’in koalisyonunun arkasına ‘tasfiye’ etiketini yapıştıracak mıyız?” diye yazdı.

ARD televizyonuna konuşan Dresden Üniversitesi’nden siyaset bilimci Hans Vorländer ise, CDU ve SPD ortaklığına ve yaşadıkları oy kayıplarına dikkat çekerek, “Birbirini zincirleyerek, suda boğulmakta olan iki kişiye” benzetti.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.