Evlilik ve eğitim düzeyi kadın istihdamını belirliyorBETAM’ın araştırmasına göre, kadınların yüzde 61.8’i iş yaşamına dahil edilmiyor, evlilik ve eğitim düzeyi kadının istihdam içindeki yerini doğrudan etkiliyor


Bahçeşehir Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) “Hangi kadınlar işgücü piyasasından çıkıyor?” araştırması evlilik kurumunun kadın emeğini istihdam piyasalarının dışına düşürdüğünü, eğitim düzeyinin de bu gelişme üzerinde ek bir basınç oluşturduğunu ortaya koyuyor. Araştırma kadın emeğinin istihdam alanında oldukça istikrasız bir varlık gösterdiğini, İşgücüne dahil olmayan kadınların yüzde 52.2’sinin  daha önce en az bir kez çalıştığını gösterirken, yüzde 62’sinin ev kadını olduğu için işgücüne katılmadığını tespit ediyor.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberinde, istihdama katılan kadınların iş hayatında kalamadığına yer verilen BETAM araştırmasına göre, iş gücüne dahil olamayan 15-44 yaşları arasındaki kadınların yüzde 52.2’si, yani 10 milyon 678 bin kadından 5 milyon 573 bini daha önce en az bir kez çalıştıklarını belirtiyor.

Daha önce çalışmış olup şu an işgücünde olmayan kadınların medeni durumlarına bakıldığında iş gücünden ayrılan kadınların yüzde 86.4 ile büyük çoğunluğunun evli olduğu görülüyor. İş gücündeki kadınların ise sadece yüzde 58.5’i evli. İşgücünde olan kadınlar arasında hiç evlenmemişlerin payı yüzde 36.4. Bu durum evlilikle birlikte gelen hane içi üretimin kadının sorumluluğu olarak görülmesinin işgücünde kalmayı zorlaştırdığına işaret ediyor.

İş gücünden çıkmış olan evli kadınların (yüzde 62.8) ve eşlerinin (yüzde 58.5) yarısından fazlası lise altı eğitim düzeyine sahip. Diğer taraftan işgücündeki evli kadınların ve eşlerinin eğitim seviyelerinin daha yüksek olduğu göze çarpıyor.

Kadınların yüzde 27’si tarım sektöründe

Araştırmaya göre, iş gücünden çıkan kadınların yüzde 27.4’ü en son tarım sektöründe çalışmış. Buna karşın işgücündeki kadınların ise yüzde 18.3’ü tarım sektöründe yer alıyor. İş gücünden çıkan kadınların yüzde 24’ü imalat sanayiinde çalıştıktan sonra iş gücü piyasasından çıkıyor. Halbuki işgücündeki kadınların sadece yüzde 17.1’i imalat sanayiinde istihdam ediliyor. İş gücünden çıkan kadınların en son yaptıkları işlere bakıldığında yüzde 34.6’sının en son yaptığı işin nitelik gerektirmeyen işler olduğu görülüyor.

TÜİK’e göre kadınların yüzde 33.6’sı iş gücü piyasasında

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 15 yaşın üzerindeki kadınların yalnızca yüzde 33.6’sı iş gücü piyasasında. Buna karşın 15 yaş üzerinde ve halihazırda iş gücü piyasasında olmayan kadınların yarısından fazlası hayatında en az bir kere çalışmış ve daha sonra çeşitli sebeplerle işgücü piyasasından çıkmak zorunda kalmış.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı