Şule Çet cinayetinde yeni gelişmeAdli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nin raporu Çet’in tırnaklarının arasından alınan dokuların Berk Akand ve tespit dilemeyen diğer bir kişiye ait olduğunu ortaya koydu


29 Mayıs 2018 tarihinde saat 05.00 sıralarında Çankaya’da bulunan Yelken Plaza adlı lüks rezidansın 20. katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüyle ilgili yeni bulgular ortaya çıktı. Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi’nin hazırladığı raporda, Çet’in el tırnaklarından alınan iki doku örneğinin olay sırasında Çet’in yanında olan patronu Çağatay Aksu’nun arkadaşı, şüpheli Berk Akand’a ait olduğu tespit edildi. Diğer tırnaklarda bulunan erkek dokusunun ise kime ait olduğu bulunamadı. Rapor, Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in ölümünde iki kişinin rolü olduğu iddiasını güçlendirdi.

Çet’in ölümüne ilişkin Çağatay Aksu’nun kolundaki tırnak izlerinin ilk muayenede rapora yazılmadığı ve şüpheliler tarafından odadaki içki şişelerinin de ortadan kaldırıldığı daha önce açığa çıkmıştı. Şüpheli Berk Akand olay sırasında odada bulunmadığını söylemişti. Fakat yeni rapor Akand’ın olayın faillerinden biri olduğunu ortaya koyuyor.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi’nin hazırladığı raporda yeni bilgilere ulaşıldı. Raporda Çet’in Y-STR DNA (cinsel saldırı olaylarında eser miktardaki erkek-dişi hücre karışımı örneklerinde erkek bileşene ait DNA tiplemesi) sonuçlarının mukayese edilemez nitelikte olduğu kaydedildi. Çet’in iki tırnağında yapılan incelemede ise tespit edilen majör allellerinin (belirli bir özelliği belirleyen bir genin değişik hallerinden her biri) ise şüpheli Berk Akand’a ait olduğu ortaya çıktı. Raporda, Çet’in diğer tırnaklarda bulunan erkek dokusunun kime ait olduğu tespit edilemediği kaydedildi.

Ne olmuştu?

Şule Çet’in şüpheli bir şekilde 20. kattan düşerek hayatını kaybetmesinden sonra aynı dairede bulunan patronu Çağatay Aksu ve arkadaşı Berk Akand, gözaltına alınmıştı. Çet’in ev arkadaşı onun kendisine yazdığı mesajda “Bu adak bana takmış, nasıl çıkacağım buradan bilemiyorum” diye yazdığını, ertesi gün doğum gününü kutlama hazırlandığını, intihar eğilimi olan biri olmadığını belirtmişti. Fakat patronu ve arkadaşı, Çet’in intihar ettiğini belirterek, işin içinden sıyrılmaya çalışmışlardı. Mahkeme de onların beyanlarını esas almıştı. İki kere nöbetçi mahkemeye çıkarıldıkları halde her ikisinde de hâkim tarafından adli kontrolle serbest bırakılmışlardı.

Ancak bu süreçte Ankara Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı otopsi raporunda Şule Çet’in saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Haklarında tekrar gözaltı kararı çıkarılan Çağatay Aksu ve Berk Akand Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafında cinayet şüphesiyle değil, “Cinsel amaçlı cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli cinsel saldırı” suçlarından tutuklanmışlardı.

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.