Bolsonaro taraftarları ‘Topraksızlar’a saldırdıBrezilya’nın yeni devlet başkanı faşist Bolsonaro’nun taraftarları, Topraksızlar Hareketi’nin kampına saldırdı. Kampta 240 aile yaşıyor.


Brezilya’nın güneyinde yer alan Mato Grosso do Sul eyaletinde seçimleri kazanmış olan aşırı sağcı lider Jair Bolsonaro’nun destekçileri Topraksızlar Hareketi’ne (MST) ait bir kampı bastı.

EVLER ATEŞE VERİLDİ

Bir görgü tanığının anlatımına göre  seçim gecesi meydana gelen olayda köydeki pikap kamyonetin üzerine çıkan bir grup “Bolsonaro” diye bağırdıktan sonra evleri ateşe verdi. Çok sayıda konut kül olurken büyük oranda maddi hasar oldu. Kamp saldırısında ölen veya yaralanan olmadı. Olayın gerçekleştiği Sebastião Bilhar Kampı 2017 yılında kurulmuştu ve kampta şu anda da 240 aile yaşıyor. Bolsonaro 29 Ekim’de yüzde 55 oyla Brezilya’nın yeni devlet başkanı seçilmişti.

TOPRAKSIZLAR HAREKETİ NEDİR?

Brezilya’da, büyük toprak sahiplerine ya da devlete ait toprakları işgale dayanan topraksız köylü hareketi. MST’nin öncülük ettiği hareket, 2 milyondan fazla köylüyü kapsıyor ve toplam olarak Belçika’nın yüzölçümünden daha geniş bir alanı elinde bulunduruyor.

“İşgal et, diren ve üret” sloganını rehber alan Topraksızlar Hareketi, emperyalist tekeller ve kapitalist özel mülkiyet dünyasının karşısında sadece doğaya saygılı kolektif bir tarımsal hareket olmakla kalmayıp, harekete katılanların ortak yaşamı birlikte örgütleyip yönettikleri farklı bir toplumsal yaşam pratiğidir. Kuruluşundan beri yitirmediği bu özelliğiyle Brezilya’nın en etkili ve saygın sol odaklarından biridir ve dünya çapında da büyük bir prestiji vardır.

Ayrıca Kontrol Et

Göç ve Göçmenlik: Tarih Kadar Eski Olgu

Bir yere gitmek, bir yeri gezip görmek istersiniz… Göç buna benzemez. Göç, keyif için çıkılan bir yolculuk değildir. Kimse mecbur kalmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez, yerinden yurdundan, alıştığı ve soluk alıp verdiği, hafızasını diri tuttuğu yerden ayrılmak istemez.