“Şiddet karşısında dilsiz kalmamayı seçiyorum”Ünlü şarkıcı Sıla, eski sevgilisi Ahmet Kural’dan şiddet gördüğünü açıkladı


Son günlerde en çok konuşulan konulardan biri oyuncu Ahmet Kural’ın şarkıcı eski sevgilisi Sıla’ya şiddet uygulaması. Bugün savcılığa giderek Ahmet Kural hakkında üç ay uzaklaştırma kararı aldırıp dava açan Sıla, dün yaptığı açıklamada şiddet gördüğü iddiasını doğrulamıştı.

Sıla Gençoğlu: Şiddet karşısında dilsiz kalmamayı seçiyorum

Ünlü şarkıcı yaptığı açıklamada şiddet mağduru ne kadar kadın varsa artık onlarla daha farklı bir bağ kurabildiğini vurgulayarak, şiddet karşısında susmayacağını “Şunu da biliyorum ki ben de susarsam önce kendime, sonra da bu ülkenin kadınlarına, şiddete karşı insanlarına haksızlık etmiş olacağım” sözleriyle dile getirdi.

Şiddet vakalarında kadının beyanını esas alan 6284 sayılı kanundan yararlanan ünlü şarkıcının avukatı dava hakkında “Evde yaşanan bir darp, cebir, psikolojik şiddet, hakaret ve tehdit eksenli bir soruşturmamız oldu. Hak arama özgürlüğümüzü kullandık, hukuk devletinin gereği olarak. Artık bundan sonra top yargıda, yargı bir karar verecek” açıklamasını yaptı.

Ahmet Kural: Sadece kolunu tuttum

Şiddet uyguladığı ifşa olan Ahmet Kural’dan da açıklama gecikmedi. Samimiyetsiz açıklamasını çektiği bir videoyla yapan Kural’ın açıklama boyunca yaşadığı gerginlik beden dilinden belli olurken “Ayrıntıları savcıya vereceğim ifadede öğreneceğiniz üzere aramızda karşılıklı itişme oldu. Bu esnada sadece kolunu tutum. Onun dışında hiçbir iddiayı kabul etmiyorum” diye konuştu.

Sevilen bir şarkıcı olan Sıla’nın bir zamanlar parlatılan ve gereğinden fazla romantize edilen ilişkisinde şiddet gördüğünün ortaya çıkması çok konuşuldu. “O iyi çocuktur, yapmaz”cıların da ortaya çıkması ise uzun sürmedi. Bunun yanında farkında olmadan (ya da olarak) yine kadına cinsiyet kimliği atayan bir kısım “Kadın anadır, kutsaldır, el kalkmaz”cılar da ortaya çıktı. Neyse ki kadına şiddete “şiddet” olduğu için duyarlı olan insanların Ahmet Kural’a ve şiddet eğilimli tüm erkeklere tepkisi çığ gibi büyüyor.

Yaşadığımız ülkede şiddet gören ve gördüğü şiddeti dile getirmeyen kadın hakimler dahi varken, yaşamı bu kadar göz önünde olan Sıla Gençoğlu gibi başarılı bir kadın sanatçının cesareti umarız tüm şiddet mağduru kadınlara örnek olur.

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir