Ankara Katliamı’nın firari katillerinin yargılanacağı duruşmaya çağrı



Ankara Katliamı davasında, yakalamaktan özenle kaçınılan firari IŞİD sanıklarının yargılanacağı davanın ilk duruşması 8 Kasım’da Ankara Adliyesi’nde görülecek


10 Ekim Davası’nın karar duruşmasında; IŞİD üyesi veya bağlantılı 19 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verilmiş, dava dosyası kapsamında 16 firari sanık da bulunduğu için firariler hakkındaki bölüm ayrılmıştı. Böylece firari sanıklar açısından dava ayrıca devam edecekti.

Ayrılan 16 sanığın davasının ilk duruşması ise 8 Kasım 2018 Perşembe günü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak.

Bizlerin ise, tüm sorumlular hesap verinceye kadar adalet arayışımız devam edecek! Bu doğrultuda, herkesi 8 Kasım Perşembe Günü Ankara Adliyesi’nde görülmeye başlanacak davayı takip etmeye çağırıyoruz!

 

“Devletin sorumluluğunun görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz!”

10 Ekim Davası Avukat Komisyonu, 8 Kasım’da görülecek duruşma için katılım çağrısı yaptı. Çağrı metninde davanın bugüne kadar izlediği süreç özetlenerek gerçek sorumlular yargılanana kadar davanın takipçisi olunacağı vurgulandı.

10 Ekim davasının 3 Ağustos 2018 günü yapılan duruşmasında tutuklu 19 sanık için mahkumiyet kararı verilerek, halen yakalanmayan firari 16 sanığın dosyası ayrılmıştı. Duruşmayı takiben 10 Ekim Davası Avukat Komisyonu’nun yapmış olduğu açıklamada davanın sadece bir aşamasına ilişkin bir kararın söz konusu olduğu, yargılamanın ve adalet mücadelesinin devam ettiği ilan edilmişti. Tutuklu 19 sanık hakkında verilen Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf başvurusunda bulunulmuş olup, katliam yargılamasının bir ayağı istinaf mahkemesinde sürmektedir.

 

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından firari sanıklar yönünden ayrılan dosya için yeni esas numarası ile 8 Kasım 2018 tarihine duruşma günü verilmiştir. Ayrılan bu dosya ile 10 Ekim Ankara Katliamı davasının ikinci ayağı da 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmekte olup, kamusal sorumlular da dahil olmak üzere bütün sorumluların yargılanması konusundaki adalet mücadelemiz de kesintisiz olarak sürdürülmektedir.

 

Çok sayıdaki kanıt ve belgeye karşın devletin sorumluluğunun görmezden gelinmesine izin vermeyeceğimizi bir kez daha ifade etmek isteriz. Yapmış olduğumuz suç duyuruları, karara ilişkin itiraz yolları ve devam eden yargılama üzerinden adalet ısrarımız da sürmektedir.

 

8 Kasım 2018 Perşembe günü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada gerçek sorumluların yargılanması çabamızı birlikte büyütme çağrısı yapıyor, gerçek adalete ulaşıncaya kadar vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz.

 

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

10 Ekim Davası Avukat Komisyonu

Ayrıca Kontrol Et

Sokak Hayvanlarına ÖteNAZİ!

Vicdan sınırlarını zorlayan yasa teklifine tutum; "vicdan", doğayla barışık kentler, hayvan sevgisini… kapsayacak bir karşıtlık kadar aynı zamanda yaratılmak istenen toplumsal cehenneme karşı siyasal bir tutum almayı da gerektiriyor.