Zamlar geri çekilmiyor: “Ben de isterim ama şirketler zor durumda”Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik ve doğalgaz zamlarının “şirketlerin finansal sürdürülebilirliklerini korumak” adına geri çekilmeyeceğini söyledi, ihale her zamanki gibi emekçiye kaldı!


Normalde 3 ayda bir tarife yenilenmesi yapılan elektrik fiyatlarına, doların ani yükselişi sebep gösterilerek;

Ağustos ayında konutta yüzde 9, sanayide yüzde 14,

Eylül ayında konutta yüzde 9, sanayide yüzde 14

Ekim ayında ise konutta yüzde 8, sanayide 18 zam yapılmıştı.

Ocak-Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,58 azalan Türkiye’nin elektrik ithalat gideri ise 46 milyon 984 bin 630 dolara düştü.

Doğalgazda ise BOTAŞ, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında konutta doğalgaza yüzde 9 zam yapmıştı.

Türkiye’nin doğalgaz ithalatı ise geçen yıla göre yüzde 12,1 azalarak 3 milyar 635 milyon metreküpe geriledi. Depolardaki doğalgaz stok miktarı ise yüzde 25,9 artarak 3 milyar 191 milyon metreküpe yükseldi.

Ağustos ayında 7’yi gören dolar kuru ise bu sıralar 5,5 civarında seyrediyor.

Hal böyleyken elektrik ve doğalgaz fiyatlarına indirim mümkün ve gerekli görünüyor.

Nitekim; TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e “Dolar düştü elektrik ve doğalgazda indirim yapmanız lazım, yapacak mısınız?” diye sordu. Soru akabinde yaşanan diyalog şu şekilde:

Gürer: Elektrikte, doğalgazda indirim var mı, yok mu? İndirim olmalı. İndirim var mı yok mu onu söyleyin.

Dönmez: Ama şimdi, sayın vekilim, ben de istiyorum indirimi. Belli maliyetler var.

Gürer: Dolar düştü, 7 lirayken…

Dönmez: Onların hepsi hesap ediliyor, hiçbir bakan da zam yapmaktan memnun olmaz. Ama maliyetler ve şartlar zorlayınca da o zaman başka türlü… Bakın, finansal sürdürülebilirlik diyoruz. Bazı vekil arkadaşlar dedi ki “Sektörde bazı şirketler finansal sürdürülebilirlik açısından zor durumda.”

Şimdi, hem bir taraftan finansal sürdürülebilirlik olsun diyeceğiz, hem de bunlara arz güvenliği sağlayacağız, hem de maliyetlerinizin altında satın. Ne kadar sürdürülebilir?

Gürer: Ama onlara da fırsat doğuyor yani.

Dönmez: Kimseye bir fırsat yok arkadaşlar.

 

Ayrıca Kontrol Et

Depreme hazırlık artık din adamlarının “görevi”!

Milli Eğitim Bakanlığı “Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi” başlattığını duyurdu. Deprem konusunda halkı bilinçlendireceklermiş!