ABD’ye yürüyen göçmenlerin ilk grubu Meksiko’ya ulaştıSilahlı kişiler, Meksika’nın Puebla eyaletinde göçmen kadın ve çocukların bulunduğu iki aracı kaçırdı


YAŞANACAK DÜNYA

Meksika üzerinden ABD’ye geçmeye çalışan binlerce göçmenden 470’inin başkent Meksiko’ya vardığı, diğer bir grubun ise Meksika’nın Puebla eyaletinde kaçırıldığı bildirildi.

Telesur’un aktardığına göre, Cumartesi gecesi, kadın ve çocukların bulunduğu iki araç silahlı bir takım kişilerce kaçırılarak bilinmeyen bir yere götürüldü.

Meksiko’ya ilk ulaşan grup geçici barınakların kurulduğu bir stadyuma yerleştirildi. Meksiko yönetimi, göçmenler için gıda ve su yardımlarının hazır olduğunu açıkladı. Göç boyunca yürüyen göçmenlerin bulundukları nokta, en yakın ABD sınırı olan Texas’a, yaklaşık 805 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Meksika’nın Chiapas, Oaxaca ve Veracruz kentlerini kapsayan güzergahta 500 kilometrelik mesafeye kadar uzanan ve 3 gruptan oluşan konvoy, başkente doğru devam ediyor.

Çarşamba gününe kadar Meksiko’ya ulaşan göçmenlerin 5 bine ulaşması bekleniyor.

Öte yandan, Pentagon’dan Meksika sınırına yığınak yapıldığı açıklaması geldi. Pentagon Sözcüsü Albay Manning, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında “Şu anda bölgede 4 bin 800 asker bulunuyor. Bugün (Pazartesi) itibariyle toplam 5 bin 200 asker güneybatı sınırına intikal etmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Honduras’tan yola çıktılar

Honduras, Guatemala ve El Salvador’dan şiddet ve yoksulluk nedeniyle kaçan ve 7 bin kişiden fazla olduğu bildirilen konvoyun yolculuğu, birkaç hafta önce Honduras’tan başlamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta yaptığı açıklamada, göçmen konvoyunun ABD’ye girişine izin vermeyeceklerini belirtmiş; Meksika sınırına 10-15 bin asker göndereceklerini kaydetmişti.

Göçmenleri düşman ilan eden Trump, taşla silah arasında “fazla fark” olmadığını söyleyerek güvenlik güçlerine, göçmenlerin atacağı taşı silah gibi görmelerini atılan taşlara ateşle karşılık verilebileceğini belirtmişti.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: