TARİŞ’te sendika düşmanlığına karşı direnişTariş’te işçiler DİSK Gıda-İş’e üye oldu, işçileri sendikadan istifaya zorlayan fabrika yönetimi en son yedi işçiyi işten attı, işçiler servislere binmeyerek fabrikada beklemeye başladılar


Sendika düşmanlığının bu seferki adresi de Tariş oldu. İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikada yedi işçi DİSK Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldı. Kıyımın devam edeceği öngörülen fabrikada işçiler servisleriyle dönmeyerek, fabrika içinde eyleme başladılar.

DİSK Gıda-İş’in fabrikadaki örgütlenmesini 5 ay önce tamamladığı, fakat fabrika yönetiminin sendikanın yetkisini tanımadığı gibi işçilere de “ya başka sendikaya geçin ya da istifa edin” baskısı yaptığı belirtiliyor. İşçiler bu tutumlar ve işçi kıyımı karşısında fabrikadan çıkmama eylemine başladılar.

Evrensel’e konuşan Gıda İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek “TARİŞ değerini korumak önce çalışanlarını ve onun için üreten köylülerimizin taleplerini karşılamaktan geçmektedir. Tamamlanan örgütlülüğümüz işveren ve temsilcileri tarafından tanınmamaktadır. Bu süreç içerisinde işçi arkadaşlarımızla barışçıl her yolu deneyerek görüşme çabalarımız görmezden gelinmiştir. İşçi arkadaşlarımız  anayasal haklarını kullanarak sendika tercihlerini yapmış beş aydır da sendikamız DİSK Gıda İş üyesi olarak üyeliklerine devam etmektedirler. İşveren ve temsilcileri ise işçi arkadaşlarımızı bölmek için her yolu denemiştir. Sendikamıza üye işçi arkadaşlarımızın taleplerinin kabul edilmesi ve sendikamızla sözleşmenin yapılması için harekete geçilmesini talep ediyoruz” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Göç ve Göçmenlik: Tarih Kadar Eski Olgu

Bir yere gitmek, bir yeri gezip görmek istersiniz… Göç buna benzemez. Göç, keyif için çıkılan bir yolculuk değildir. Kimse mecbur kalmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez, yerinden yurdundan, alıştığı ve soluk alıp verdiği, hafızasını diri tuttuğu yerden ayrılmak istemez.