Tariş işçilerine polis saldırdı, 100 işçi gözaltındaSendikal örgütlenmeye ve işten atılan arkadaşlarına sahip çıkan Tariş işçilerini polis gözaltına aldı, aralarında sendikacıların da olduğu 100 işçi gözaltına alındı


AKP’nin 16 yıllık iktidarı döneminde 15 grev yasaklanmış sendikal örgütlenme çeşitli biçimlerle engellenmişti. Bu sınıf saldırganlığına son zamanlarda işçi direnişlerine fiilen polisi saldırtmak, kitlesel gözaltılar yapmak eklendi.

3’üncü Havalimanı şantiyesinde insanca çalışma koşulları talep eden yüzlerce işçiyi gözaltına alan ve beş sendikacıyla 30 işçiyi tutuklayan AKP, “bu kriz günlerinde hiçbir işçi direnişine izin vermem” mesajının altını bu sefer de Tariş işçilerine saldırarak verdi.

DİSK’e bağlı Tek Gıda-İş’te örgütlenen işçileri baskı ve tehditlerle istifa ettiremeyen Tariş yönetiminin yedi arkadaşlarını işten atmasına karşı bugün akşam iş çıkışı servislere binmeyerek, fabrikayı terk etmeyen işçilere polis saldırısı gerçekleşti. Saldırı sırasında aralarında sendikacıların da olduğu 100’e yakın işçi gözaltına alındı.

Evrensel’in haberine göre fabrikaya gelen ve işçilerin eyleminin hukuksuz olduğunu iddia eden emniyet il müdür yardımcısı, Gıda-İş yöneticisi Mazhar Uzbek’le görüştü. Uzbek, işçilerin taleplerinin net olduğunu ve anayasaya aykırı davrananın patron olduğunu ifade etti. Fabrika önüne gelen çok sayıda çevik kuvvet polisi ise kapı önünde bekleyen sendikacılardan kimlik tespiti için kimliklerini aldı ve direnişteki işçileri gözaltına almaya başladı. Çevik kuvvet ekiplerinin 100’e yakın kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.

TARİŞ’te örgütlü olan DİSK/Gıda-İş işten atmalara ve gözaltılara karşı 7 Kasım Çarşamba günü saat 11.00’da fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirileceğini duyurdu.

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…