Atina’da öğrenciler ve öğretmenler Eğitim Bakanının ofisini bastıYunanistan Eğitim Bakanlığı’nın reform adı altında hazırladığı yasa tasarısına liseliler öfkeli


YAŞANACAK DÜNYA

Atina’da lise öğrencileri ve öğretmenler Eğitim Bakanlığı önünde “Eğitim Reformu“nu protesto ettiler.

Bakanlık yetkilileri ile görüşme talep eden protestocular, polisin engellemelerine rağmen Eğitim Bakanı Kostas Gavroglou’nun ofisini bastı.

Ofiste Gavroglou’yu bulamayan protestocular pankart açtılar.

Yunanistan Eğitim Bakanlığı’nın reform adı altında hazırladığı yasa tasarısı, lisenin son yılındaki müfredatın değiştirilmesini öngörüyor. Aynı zamanda, şu an öğrencilerin üniversitede seçeceği alandan bağımsız olarak herkese aynı soruların sorulduğu üniversite giriş sınavında da değişiklik öneriyor. Öğrenciler ise böyle bir yasanın sınav yükünü artıracağı ve eleştirel düşünceyi zedeleyecek bir sistem oluşturacağı görüşünde.

Öğrenciler ayrıca ülke genelinde fakülteleri birleştirme planına da karşı çıkıyor.

Öğrencilerle dayanışma içinde olan öğretmenler ise personel sıkıntısından yakınıyor ve yeni personel alımı talep ediyor.

Geçtiğimiz günlerde, Atina’da parlamento önünde reform planlarını protesto eden lise öğrencileri ile polis arasında çatışma çıkmıştı.

atina öğrenci protesto

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa’nın göbeğinde polis terörü

Belçika başkenti Bürksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Medya Haber ve Stêrk tv stüdyoları Belçika polisi tarafından basıldı.