Afiş yapan İnşaat-İş yöneticilerine GBT ve karakolİnşaat-İş, Fikirtepe’deki şantiyelere 3. Havalimanı direnişiyle ilgili afiş yapan yöneticilerine GBT yapıldığı ve Hasanpaşa Karakolu’nda 1 saat bekletildiklerini duyurdu


Fikirtepe’deki büyük şantiyelerin etrafına yapılan “3. Havalimanı’nda tutuklanan direnişçi işçiler ve sendika yöneticileri serbest bırakılsın! Suçunu itiraf eden İGA patronları tutuklansın!” afişleriyle işçilere seslenen İnşaat-İş, çalışmayı yürüten sendika yöneticilerinin GBT kontrolünden geçirildiğini ve Hasanpaşa Karakolu’na götürülerek 1 saat bekletildiklerini duyurdu.

Sendika tarafından yapılan açıklamanın devamında şunlar belirtildi:

Afiş çalışmamız bittikten sonra aracımız çok ciddi bir olay ya da ihbar varmışçasına polis otoları tarafından sarılarak durduruldu. Çalışmayı yapan sendika yöneticilerimiz çok büyük bir suç işlemişler gibi oldukça agresif bir muameleyle karşılaştılar. GBT kontrolleri yapıldıktan sonra Hasanpaşa Karakolu’na götürüldüler. Burada yaklaşık 1 saat bekletilen sendika yöneticilerimiz daha sonra ‘kabahatler kanuna muhalefetten’ ceza yazılarak serbest bırakıldı.

 

Bu süre boyunca polisin ‘Bunları size kim yaptırıyor?’ gibi abes sorularıyla karşılaşan yöneticilerimiz, polisin bu tutumuna karşı sendika yöneticisi olduklarını, yaptıklarını da yasal bir çalışma olan sendikal çalışma kapsamında yaptıklarını belirttiler.

 

Sendika yöneticilerimiz bu sorgulardan sonra serbest bırakıldı.

 

Sendikal faaliyetimizi haklı ve meşru olmamızdan aldığımız güçle sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu