Alacaklarını isteyen işçiler darp edildiBir inşaat firmasında 6 aydır ödenmeyen ücretlerini isteyen işçiler, “paranızı ödeyeceğiz” diyerek görüşmeye çağıran firma yetkilileri tarafından darp edildi


Ankara İncek’te Fidanlar İnşaat Firması’na bağlı bir inşaatta ödenmeyen ücretleri için iş bırakan işçiler görüşmeye gittikleri firma yetkilileri tarafından darp edildi.

İnşaat firmasında çalışan 35 işçi, 6 aydır ödenmeyen ücretleri için iş bıraktı. Alacaklarının ödenmesi için firma yetkilileri ile görüşmek için firma ofisine giden işçiler Firmanın proje mühendisi tarafından hakarete uğradı. Bu duruma sessiz kalmayarak tepki gösterdi. Bunun üzerine çağrılan polis ekipleri işçileri gözaltına aldı. İfadelerinin ardından serbest bırakılan işçiler Fidanlar İnşaat’ın sahibi ile tekrar görüşmek üzere söz konusu firmanın ofisine döndü. Yapılan görüşmeler sonucu firma sahibi, 28 işçinin alacaklarını ödedi. Alacakları ödenmeyen diğer işçiler ise, şirket ofisi ve yatakhanesi arasında bulunan tenha bir alana çağrılarak, paralarının orada ödeneceği söylendi. Paralarını almak için giden işçiler, aralarında firmanın proje mühendisi de bulunduğu yaklaşık 50 kişinin saldırısına uğrayarak darp edildi.

Saldırıda yaralanan 3 işçi, Ankara Gölbaşı Hastanesi’ne kaldırıldı.

Saldırıda yaralanan işçilerden İnan Keleş, yaşananları Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

Başından ve yüzünden yaralanan Keleş, şunları söyledi:

“Fidanlar İnşaat’ın yetkilileri ve firmanın proje mühendisi Ö.S., ‘gelin paranızı alın’ diyerek, bizi yemekhane ile ofisin arasında bulunan bir yere çağırdı. Ben, kardeşim ve parasını alamayan diğer 4 arkadaşımız, paramızı almak için oraya gittiğimizde firmanın yetkilileri ve özellikle de firmanın proje mühendisi Ö.S., bize hakaret etmeye başladı. Daha sonra oraya yaklaşık 50 kişi gelerek, bize saldırdı. Ö.S. denilen kişi, özellikle beni işaret ederek, bana saldırmaları için yanlarında getirdikleri kişilere talimat verdi. Yaklaşık 20 kişi bana saldırdı. Yani bize tuzak kurdular. Daha sonra olay yerine gelen polisler beni, kardeşimi ve diğer arkadaşlarımızı onların elinden alarak, hastaneye götürdü.”

Keleş, alacaklarının ödenmesini beklerken darp edildikleri firma yetkilileri hakkında şikayetçi olduğunu ve en yakın zamanda suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu