Bir kadın daha şiddet karşısındaki çaresizlikle intihar etti!Cizre’de annesi ve altı kız kardeşiyle birlikte babası ve üvey erkek kardeşleri tarafından sistematik olarak şiddet gören Ayten A., intihar etti, bu şiddeti jandarma da bildiği halde hiç bir önlem alınmadı!


Cizre’nin bir köyünde sistematik şiddete maruz kalan bir kadın intihar ederek, yaşamını sonlandırdı. Bu cinayette de kadına dönük şiddete askeri-polisi-mahkemeleriyle seyirci kalarak ya da şiddet uygulayan erkekler hakkında gerekli işlemleri yapmayarak fiilen onay veren devlet birinci dereceden sorumlu.

Kendisini evin odasının tavanına asarak yaşamına son vermek isteyen ve intihar ettiği fark edildikten sonra bile hastaneye kaldırılması kendisine şiddet uygulayan ağabeyleri tarafından engellenen Ayten A., annesi ve diğer beş kız kardeşiyle birlikte uzun süredir sistematik şiddet görüyordu.

Bu şiddet köydeki jandarma karakoluna da şikayet olarak taşınmış, fakat görevli jandarma komutanı şiddet uygulayanlar hakkında hiçbir işlem yapmamıştı!

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı bir köyde, babası ve babasının ikinci eşinden olan 3 erkek kardeşi tarafından şiddete uğradığı için intihar girişiminde bulunduğu iddia edilen Ayten A. adlı kadın, 9 gündür tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Edinilen bilgilere göre, olay 1 Ekim tarihinde yaşandı. Ayten A., N.A., Y.A., E.A., Z.A. ve N.A. adlı kız kardeşler anneleri H.A. ile birlikte, uzun süredir babaları T.A. ve ikinci eşinden olan erkek çocukları A.A., L.A., ile H.A’nın şiddetine maruz kalıyordu.

Karakol erkek şiddetine sessiz kaldı

Şiddetin devam ettiği sırada kadınlardan biri, köyün hemen karşısında bulunan Jandarma Karakolu’na giderek durumu anlattı. Kadının anlatımları üzerine karakol komutanı ve beraberindeki bazı askerler köye gitti. Köyde bir süre bekleyen komutan ve askerler, şiddet uygulayan erkekler hakkında hiçbir işlem yapmadan köyden döndü. Sistematik bir şekilde şiddete maruz kalan kız kardeşler, olay günü başka bir akrabalarının yanına yerleşti.

Hastaneye götürülmesi engellendi

Olayın yaşandığı günün ertesi günü ise, şiddete maruz bırakılan kadınlardan Ayten A. evinin bir odasında tavana asılı halde bulundu. Baygın bir şekilde evin bahçesine götürülen Ayten A., kendisine şiddet uygulayan erkekler tarafından uzun bir süre hastaneye götürülmesi engellendi.  Erkeklerin, duruma tepki gösteren kız kardeşlere bu sırada da şiddet uyguladığı kaydedildi. Ayten A., daha sonra baygın bir şekilde köydeki bir aile ve diğer erkek kardeşi tarafından İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu ağır olan Ayten A., buradan da Batman’da özel bir hastaneye sevk edildi.

Erkek şiddeti  intihara sürükledi

Uzun bir süre oksijensiz kaldığı için beyin ölümü gerçekleşen ve sadece kalbi çalışan Ayten A., dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ayten A.’nın otopsi işlemlerinin ardından köyde defnedileceği öğrenildi.

Günler sonra ifade alındı, komutan endişeli

Olaya ilişkin şu ana kadar herhangi bir soruşturmanın açılıp açılmadığı hakkında ise herhangi bir bilgiye ulaşılamadı. Ancak, olayın yaşandığı günün ertesi günü, ilçe merkezindeki yakınlarının yanına yerleşen kız kardeşlerin, önceki gün köydeki jandarma karakoluna çağrıldığı ve ifadelerinin alındığı öğrenildi. Erkeklerin ifadelerinin alınıp alınmadığı ise bilinmiyor. Söz konusu olay sırasında erkek şiddetine ses çıkarmayan karakol komutanın, kendisi hakkında şikayette bulunulması ihtimalinden endişe ettiği iddia edildi.

Kız kardeşler hukuki destek bekliyor

Söz konusu olaya ilişkin, 3 erkeğin şiddet uygulamadıklarını öne sürdükleri belirtilirken, şiddete maruz bırakılan kız kardeşlerin tekrardan zorla köye götürülmek istendiği ifade edildi. Can güvenliğinden endişe ettikleri belirtilen kız kardeşlerin, hukuki destek bekledikleri öğrenildi.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi