Akademisyen Cenk Yiğiter serbest bırakıldı4 gündür gözaltında tutulan barış akademisyeni Cenk Yiğiter bugün çıkarıldığı savcılıkta serbest bırakıldı. Yiğiter, “”yaşasın umut, yaşasın cesaret” dedi.


“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin imzacısı olduğu için akademiye dönük saldırılar kapsamında görevinden ihraç edilen Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi akademisyenlerinden Dr. Cenk Yiğiter’in 4 günlük gözaltından sonra bugün savcılık ifadesi sonrasında serbest bırakıldı.

9 Kasım’da sabaha karşı Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polislerce evi basılarak gözaltına alınan Yiğiter, karar sonrasında kendisini yalnız bırakmayanlara teşekkür ederek, “yaşasın umut, yaşasın cesaret” dedi.

Yiğiter’in gözaltına alınmasında kamuoyunda büyük tepki toplamıştı.

Eğitim Sen 5 Nolu Şube de bugün ( 12 Kasım) Mülkiyeliler Birliği’nde bir araya gelerek Yiğiter’in serbest bırakılması çağrısı yaptı. Bu açıklama yapılırken Yiğiter’in serbest bırakıldığı haberi geldi.

Yiğiter’in ibretlik hikayesi!

Yiğiter, Barış için Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirisine imza attıktan sonra akademiye dönük saldırılar kapsamında Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilmişti. İhracı sonrası sınava girerek üniversitede öğrenci olmaya hak kazanan Yiğiter için Ankara Üniversitesi Rektörlüğü yönetmelik değişikliği yapmış ve Yiğiter’in öğrenciliğine engel olmuştu. Yiğiter, son olarak 4 Ekim’de son duruşması görülen davada “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası almış, mahkeme heyeti hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı da vermemişti.

Yiğiter, durumunu 2 Kasım’da attığı şu tweet ile özetlemişti:

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”