‘Asıl suçluları yargılayın, çocuklarımızı serbest bırakın’3. Havalimanı Dayanışma Platformu, tutuklu işçiler ve sendika yöneticilerinin aileleriyle birlikte Gaziosmanpaşa Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak “asıl suçlular yargılansın, işçileri ve sendikacıları serbest bırakın” dedi


3’üncü Havalimanı şantiyesinde insanlık dışı çalışma koşullarına karşı eylem yaptıkları için tutuklanan 26 inşaat işçisi ve 5 sendikacı için bugün Gaziosmanpaşa Adliyesi önünde işçi ve sendikacıların ailelerinin de katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nun düzenlediği eylemde basın açıklamasını okuyan İnşaat İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Tezcan Acu, tutsak işçilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Eylemde ilk olarak sözü 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu adına Bahadır Altan aldı. Altan konuşmasında onlarca işçinin ölümü resmi kurumlarca doğrulanmışken sorumlulardan tek bir kişinin bile tutuklanmadığını, aksine bu duruma itiraz eden inşaat işçilerinin cezaevinde olduğunu vurguladı. “56 gündür cezaevinde tutulan bu arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz” diyen Altan, ara görüşmede işçilerin ve sendikacıların bırakılmasını, bu zulmün artık sonlanmasını istediklerini vurguladı.

Ardından tutuklu bulunan DİSK Dev Yapı-İş Sendikası başkanı Özgür Karabulut’un eşi Ayla Karabulut söz alarak, eşinin bir sendikacı olarak işçilerle görüştüğünü ve bu yüzden tutuklandığını anlattı. “Cinayet işleyenler serbest bırakılırken, hatta bu kesimlere af çıkarmak tartışılırken, işçileri ve onların haklarını savunan sendikacıları cezaevine koyuyorlar” diyen Karabulut, “bir an önce serbest bırakılmalarını istiyorum” diye vurguladı.

Daha sonra havalimanı direnişinde gece yapılan baskınla işçi koğuşlarından gözaltına alınan İnşaat İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Özkanlı’nın annesi Raife Özkanlı da, “Benim çocuğum neden içeride?” diye sorarak, serbest bırakılmasını talep etti. “Benim çocuğum iki aydır son derece kötü koşullarda tutuluyor, serbest bırakılsın” dedi.

Yine tutuklu İnşaat-İş Sendikası yöneticilerinden Anıl Deniz Gider’in annesi Sevim Dede, “Benim çocuğum bir sendikacı. Bir sendikacı olarak görevini yapıyordu, 3. Havalimanı işçilerine destek olmak için oradaydı” dedi. Asıl suçlunun koğuş kapılarını kırarak işçileri gözaltına alanlar olduğunu söyleyen Dede, “Bizi yıldıramazlar, ben dimdik ayaktayım. Oğlumun da, oradaki tüm işçilerin de arkasındayım” diye konuştu. İGA CEO’su Kadir Samsunlu’nun işçiler tutuklandıktan iki gün sonra televizyona çıkıp suçunu itiraf etmesinden bahsedip onların yargılanmasını, suçsuz olan işçilerin ve sendikacıların serbest bırakılmasını istedi.

DİSK adına konuşma yapan Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı da 56 gündür Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı ve İnşaat-İş yöneticileriyle toplam 31 işçinin 56 gündür cezaevinde tutulduklarını belirterek “onlarla gurur duyuyoruz” dedi. “Çünkü hırsızlık yapmadılar, mafyacılık yapmadılar, iş cinayetlerine meydan vermediler, haksızlığa karşı başkaldırdılar, biz onlarla gurur duyuyoruz. Bu dava, siyasi iktidarın ve aynı zamanda İGA Konsorsiyumunun ve de savcılığın, adliyenin ortak bir şekilde işçi arkadaşlarımıza açılmış bir davadır. Bu dava, patronlar tarafından işçi arkadaşlarımız nezdinde işçi sınıfına ve aynı zamanda onun haklı mücadelesini savunan sendika aktivistlerine açılmış bir davadır” diyen Saygılı, Greif işçilerine 4,5 yıl sonra açılan davayı da hatırlatarak tüm bu gelişmelerin işçi sınıfına ve onun örgütlenme-eylem yapma hakkına dönük saldırılar olduğunu ifade etti. Bu davaların kriz nedeniyle hayat pahalılığı, işsizlik kırbacı karşısında isyan edeceği bilinen işçi sınıfına gözdağı davaları olduğunu belirtti. Siyasi iktidarın istediği zaman istediği kişiyi serbest bıraktığını Rahip Brunson örneğiyle dile getiren Saygılı, “Siyasi iktidar isterse bu arkadaşlarımız anında serbest bırakılır” diyerek, sendikacıların ve işçilerin özgür bırakılmasını bir kez daha talep etti.

HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Canmaz da, işçilerin ve sendikacıların tutuklanmasının siyasi bir karar olduğunu belirterek; 3. Havalimanı’nın işçilerin canı pahasına yükseldiğini, açılışında işçilerin adının bile anılmadığını belirtti. Canbaz, “Meclis’te de işçilerin talepleri nelerdi, neden halen tutuklular diye sorduğumuz halde yanıt alamıyoruz” diye belirterek, “bu siyasi bir karardır” vurgusunu yineledi. Canbaz, herkesi 5 Aralık’taki duruşmaya davet ederek sözlerini sonlandırdı.

Platform adına basın açıklamasını okumak üzere söz alan İnşaat-İş Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Acu yaptığı kısa konuşmada, 3. Havalimanı’ndaki koşullarının değişmediğinin dün yaşanan iş cinayetiyle de ortaya çıktığını belirtti. Direnişin haklılık ve meşruluğuna koşullara değinerek işaret eden dile getiren Acu, sendika olarak işçilerin 17 maddelik taleplerinin arkasında olduklarını vurguladı. Acu, haklı ve meşru bir direnişle tutuklanan işçilerin ve sendikacıların serbest bırakılmasını istediklerini bir kez daha ifade ederek, basın açıklamasını okudu.

Basın açıklaması metni:

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.