Hamas, İsrail’in Gazze’deki operasyonuna roket saldırılarıyla yanıt verdiGazze’de, İsrail’in saldırıyla başlayan gerginlik tırmanıyor. Hamas, İsrail saldırılarına roketlerle yanıt verdi.


Hamas, İsrail’in düzenlediği ve biri yöneticisi 7 Filistinlinin hayatını kaybettiği operasyondan saatler sonra, roket saldırıları düzenledi. İsrail’e yönelik saldırılarda 200 kadar roket ve havan topu atıldı.

İsrail ise hava saldırıları ile yanıt verdi. Hava saldırılarında 3 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiği açıklandı.

Hamas’ın saldırılarından birinde bir roket, boş otobüse isabet etti.

Çevrede bulunan ve yaralanan 19 yaşındaki İsraillinin durumunun ciddi olduğu duyuruldu.

Reuters haber ajansına konuşan İsrailli sağlık yetkilileri ise en az 10 kişinin yaralandığını söyledi.

Hamas’ın roketle vurduğu bir kibbutz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bölgede çatışmaların artması üzerine güvenlik kabinesini acilen topladı.

ABD Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Hamas’ın saldırılarını kınadı.

Greenblatt, “Bu saldırılara karşı kendisini savunan İsrail’in yanındayız. Bu şiddet olayları, Gazze halkına gerçekte hiçbir yardım sağlamaz” ifadelerini kullandı.

I. Dünya Savaşı’nın bitişinin 100. yılı için düzenlenen törenlere katılan Netanyahu, operasyon nedeniyle Paris gezisini yarıda keserek İsrail’e dönmüştü.

Hamas, İsrail’in operasyonunda, askeri kanatları İzzeddin El Kassam Tugayları’ndan Şeyh Nur Baraka’nın yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

“İsrail’in korkakça bir saldırı düzenlediğini” vurgulayan Hamas, İsrail özel kuvvetlerinin Gazze Şeridi’nin 3 kilometre içerisinde bir arabadan ateş açtığını kaydetmişti.

Hamas yöneticisi Şeyh Nur Baraka’nın annesi oğlunun cesedinin bulunduğu hastanede

‘Gazze içinden operasyon nadir görülüyor’

BBC Orta Doğu Muhabiri Tom Bateman, Mısır ve Birleşmiş Milletler öncülüğünde yapılan müzakerelerde ilerleme sağlanmışken İsrail özel kuvvetlerinin Gazze’nin içinden bir operasyon düzenlemesinin çok az görülen bir durum olduğunu söylüyor.

İsrail ve Hamas arasındaki gerginlik son aylarda artmıştı.

Gazze’den atılan füzeler ve İsrail’in düzenlediği hava saldırılarında da son zamanlarda artış var.

Bölgede Mart ayının sonundan bu yana genellikle sınırda düzenlenen haftalık gösterilerda olmak üzere en az 227 Filistinli hayatını kaybetti.

BBC Türkçe

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”